لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۴

شش زندانی سیاسی: تشدید خشونت بویژه اعدام، جامعه را به‌ سوی خشونت بیشتر سوق خواهد داد


 اعدام | Execution 
 اعدام | Execution 

شش تن از زندانیان سیاسی در بیانیه‌ای با تقبیح احکام صادر و اجرا شده اعدام در روزهای گذشته اعلام کردند: «برخلاف محاسبات همیشه نادرست حکومت، رعب و وحشتِ حاصل از اعدام مانع از تلاش و مبارزه‌ مردم برای حاکمیت بر سرنوشت خویش نخواهد شد.»

مصطفی تاج‌زاده، امیرسالار داودی، حسین رزاق، رضا شهابی، سعید مدنی،کیوان مهتدی اعدام را واژه‌ای دانستند که فارغ از بار حقوقی، فی‌نفسه بار منفی و منزجرکننده‌ای دارد و تنها کسانی که فاقد خوی انسانی هستند می‌توانند با شنیدن هربار خبر اعدام احساس انزجار نکنند.

امضا کنندگان این بیانیه به حاکمان و خاصه نهادهای امنیتی و قضایی هشدار دادند که تداوم و تشدید هر نوع خشونت بویژه اعدام، جامعه را به‌سوی خشونت بیشتر سوق خواهد داد و قربانی اصلی در این ماوقع، امنیت انسانی مردم ایران خواهد بود.

به نوشته آنها «جمهوری اسلامی از مجازات اعدام به‌عنوان ابزار سرکوب در راستای رویکردهای امنیتی بهره می‌برد و گمان می‌کند اعدام بیشتر، سرپوشی بر چالش‌ها و بحران‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی این‌ روزهای کشور است و به همین دلیل عجولانه و با سراسیمگی به اعدامها بویژه در حق شهروندان معترض مبادرت می‌کند. مع‌الوصف افکار عمومی هرگز صدور و اجرای حکم مرگ انسان‌ها را در راستای اجرای عدالت محسوب نکرده و برخلاف محاسبات همیشه نادرست حکومت، رعب و وحشتِ حاصل از اعدام مانع از تلاش و مبارزه‌ی مردم برای حاکمیت بر سرنوشت خویش نخواهد شد.»

آنها ضمن محکوم کردن هرگونه خشونت، از قتل و ترور تا اعدام و سرکوب و خشونت حکومتی، تاکید کردند که اعدام بیش از پیش تیشه به ریشه‌ تمام داشته‌های ملی کشور می‌زند و هیچ خیر عمومی در آن نیست.

صالح میرهاشمی، مجید کاظمی‌شیخ‌شبانی، و سعید یعقوبی‌کردسفلی، متهمان پرونده «خانه ‌اصفهان» بامداد جمعه ۲۹ اردیبهشت اعدام شدند.

این سه نفر به قتل دو بسیجی و یک مامور انتظامی متهم شده بودند. این در شرایطی بود که آنها و خانواده‌هایشان بارها این اتهام را رد کرده بودند. این سه متهم همچنین گفته بودند که پس از شکنجه‌های فراوان وادار به انجام اعترافات تلویزیونی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG