لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۱

وکیل متهم خبر داد: نقض حکم سه بار اعدام «جواد روحی» 


Javad Rouhi جواد روحی، معترض محکوم به اعدام در مازندران
Javad Rouhi جواد روحی، معترض محکوم به اعدام در مازندران

مجید کاوه وکیل جواد روحی از بازداشت‌شدگان سال گذشته، در گفتگو با شبکه «شرق» وابسته به روزنامه شرق از نقض حکم ۳ بار اعدام او با تصمیم مستشار و معاون شعبه نهم دیوان عالی کشور خبر داده است.

خبرگزاری میزان، ارگان رسانه‌ای قوه قضاییه، روز سه‌شنبه ۲۰ دی سال گذشته مدعی شد که جواد روحی، معترض ۳۵ ساله اهل آمل، «یکی از لیدرهای اصلی» اعتراضات نوشهر در روز یک‌شنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۱ بوده است.

«لیدر» عنوانی بود که مقامات قضایی جمهوری اسلامی با نسبت دادن آن به شماری از معترضان آنها را به «افساد فی‌الأرض» و «محاربه» متهم و برای تعدادی از آنان حکم «اعدام» صادر کردند.

انتساب اتهامات «افساد» و «محاربه» به جواد روحی با ادعای «اخلال در نظم و امنیت جامعه، تحریک برخی از شهروندان به ایجاد ناامنی، اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی کشور، ارتداد از طریق هتک حرمت قرآن و آتش زدن آن و همچنین توهین به مقدسات» به او نسبت داده شده است.

در رابطه با پرونده او دادگاه انقلاب ساری ادعای «تخریب و به آتش کشیدن مقر پلیس راهنمایی و رانندگی، اماکن دولتی و نظامی، بانک‌ها و شهرداری نوشهر» که به کشته شدن «پنج تن و جراحت تعدادی از ماموران» منجر شده را نیز به این متهم جوان نسبت داد.

سلیمان وطن‌دوست، وکیل تسخیری جواد روحی در آن زمان به حکم صادره اعتراض کرد و تاکید داشت که متهم «به بیماری اعصاب و روان» مبتلا است و «در هیچ احراق و تخریبی مشارکت نداشته» و «حتی در تصاویر ضبط شده نیز تنها در صحنه حضور دارد و مشارکتی در اقدامات ندارد.»

پدر جواد روحی نیز پس از صدور حکم اعلام کرد که پس از بازداشت این معترض، تنها یک بار با او «ملاقات حضوری» داشته و جز آن «نه تلفنی و نه ملاقات» از او خبری ندارد. او با تأکید بر این که جواد «مریضی اعصاب و روان دارد»، از «ملت ایران» خواسته بود که با او هم‌صدا باشند.

XS
SM
MD
LG