لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۲

مقام‌های عالی نظامی ایران و روسیه بر تشدید عملیات نظامی در سوریه تاکید کردند


ویرانه های حلب در پی بمباران هواپیماهای روسی؛ این شهر چندی پیش به طور کامل به تصرف نیروهای بشار اسد در آمد.
ویرانه های حلب در پی بمباران هواپیماهای روسی؛ این شهر چندی پیش به طور کامل به تصرف نیروهای بشار اسد در آمد.

به رغم هشدارهای مقام های آمریکایی به ایران و روسیه، دو روز پس از حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی دولت سوریه، روسای ستاد کل نیروهای مسلح ایران و روسیه در گفت و گوی تلفنی بر تشدید عملیات نظامی در سوریه تاکید کردند.

خبرگزاری‌های داخلی ایران روز شنبه ۱۹ اسفند به نقل از ستاد کل نیروهای مسلح ایران گزارش دادند که محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و والری گراسیموف، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح فدراسیون روسیه در گفت و گویی تلفنی حمله موشکی آمریکا به سوریه را تجاوز به این کشور با هدف کند کردن پیروزی‌های ارتش سوریه و متحدانش دانستند.

ایران و روسیه حامیان اصلی دولت بشار اسد در جنگ داخلی شش ساله این کشور هستند که مستقیما به سود دولت سوریه علیه مخالفان سوری وارد عملیات نظامی شده اند.

اظهار این دو مقام در حالی است که رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده در پی حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات در سوریه، این حمله را «هشدار به دولت‌ها»یی دانست که به خطر قرمزها بی‌توجه هستند. او به طور مشخص به ایران و کره شمالی اشاره کرد.

آقای تیلرسون گفت آنچه در سوریه روی داد نشان می‌دهد روسیه در از بین بردن تجهیزات شیمیایی رژیم اسد که سال ۲۰۱۳ برای آن توافق شده بود، کوتاهی کرده است.

وی گفت این حمله موشکی آمریکا برای عقب نشاندن بشار اسد صورت گرفته و همچنین قصد دارد نشان دهد که جامعه جهانی نسبت به استفاده از سلاح شیمیایی بی تفاوت نیست.

بنا به اعلام ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، در ادامه این گفت و گو دو طرف بر ادامه عملیات نظامی سوریه تاکید، و اعلام کردند: «عملیات علیه تروریست‌ها تشدید خواهد شد.»

جمهوری اسلامی تمام گروه‌های مخالف بشار اسد را تروریست تکفیری می‌نامد، حال آنکه سازمان ملل گروه‌های میانه روی مخالف بشار اسد را از گروههای تندرو نظیر داعش و جبهه النصره جدا کرده و خواستار مشارکت آنان در آینده سوریه شده است.

ناوگان آمریکا در مدیترانه پنجشنبه شب ۱۷ فروردین با دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به پایگاه الشعیرات در جنوب شرقی شهر حمص در سوریه حمله موشکی کرد.

بنا به اعلام ارتش آمریکا، این پایگاه محل نیروهای هوایی اسد است که در حمله شیمیایی روز سه شنبه ۱۵ فروردین نقش داشتند.

در آن حمله شیمیایی حدود یکصد نفر که تعدادی از آنها کودک بودند جان باختند.

دولت آمریکا در سالهای آغازین جنگ داخلی سوریه و سرکوب مخالفان این کشور اعلام کرده بود که استفاده از سلاح شیمیایی توسط دولت بشار اسد خط قرمز آمریکاست و اگر دولت سوریه از این سلاحها استفاده کند آمریکا دست به اقدام نظامی می‌زند.

پس از حمله موشکی آمریکا به سوریه، تعدادی از دولتهای غربی و متحدان ایالات متحده در خاورمیانه از این اقدام آمریکا حمایت کردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG