لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۴

علی مطهری: وزیر کشور اعتبارنامه خالقی را صادر نکند، استیضاح می‌شود


مینو خالقی نامزد ائتلاف اصلاح طلبان در اصفهان است که توانسته بود در میان پنج منتخب اصفهان، رای سوم را به دست آورد
مینو خالقی نامزد ائتلاف اصلاح طلبان در اصفهان است که توانسته بود در میان پنج منتخب اصفهان، رای سوم را به دست آورد

علی مطهری در نامه‌ای به دبیر شورای نگهبان نسبت به ابطال آرای مینو خالقی، نماینده منتخب اصفهان در انتخابات مجلس دهم اعتراض کرد و نوشت که اگر وزارت کشور دستور صدور اعتبارنامه برای خانم خالقی ندهد، مجلس باید وزیر کشور را استیضاح کند.

علی مطهری، نماینده فعلی تهران و راه یافته به دور بعدی مجلس در این نامه خطاب به احمد جنتی نوشت: "موضوع حذف خانم مینو خالقی از منتخبان اصفهان در انتخابات مجلس شورای اسلامی، مسئله‌ای نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت."

به اعتقاد آقای مطهری، اگر این رویه باب شود که "پس از تأیید صلاحیت یک کاندیدا و رأی مردم در یک انتخابات سالم، آن منتخب به این بهانه که مدارک جدیدی به دست ما رسیده و نظر ما درباره صلاحیت او تغییر کرده است حذف شود،" شورای نگهبان قادر خواهد بود در آینده یک منتخب انتخابات ریاست جمهوری را هم به همین شکل حذف کند، حتی اگر ۳۰ میلیون رای آورده باشد."

این نماینده مجلس با استناد به ماده ۷۳ قانون انتخابات مجلس، از وزارت کشور خواسته تا دستور صدور اعتبارنامه خانم خالقی را صادر کند، در غیر این صورت مجلس آینده باید وزیر کشور را "به دلیل دفاع نکردن از حقوق ملت و تسلیم شدن در برابر یک رویه غیرقانونی، که کیان جمهوری اسلامی را تهدید می کند،" استیضاح کند.

علی مطهری همچنین آقای جنتی را " دلسوز انقلاب اسلامی" نامیده و از او درخواست کرده تا اجازه ندهد "این رویه سوء، در جمهوری اسلامی باب شود".

شورای نگهبان اوایل فروردین ماه اعلام کرد که آرای مینو خالقی، منتخب سوم اصفهان در انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی، باطل شده است. سخنگوی هیات نظارت گفت دلایل ابطال آرای خانم خالقی به خود او اعلام شده است.

شورای نگهبان به دنبال برگزاری انتخابات میان دوره‌ای برای حوزه اصفهان بود، اما قائم مقام وزیر کشور اعلام کرد که با فرض اصرار شورای نگهبان به حذف خانم خالقی، نفر ششم انتخابات مجلس شورای اسلامی که موفق به کسب ۲۵ درصد کل آرا شده است، از نظر وزارت کشور منتخب اصفهان محسوب می‌شود.

مینو خالقی ۳۰ ساله و کارشناس ارشد حقوق ارتباطات و دانشجوی دکترای رشته حقوق عمومی است. او یکی از ۱۴ زنی است که در دور اول انتخابات سراسری هفتم اسفند ماه، به مجلس راه یافت.

XS
SM
MD
LG