لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۸

کشمکش بر سر اعتبارنامه مینو خالقی؛ موارد مشابه در دوره سوم در مجلس بررسی شد


مینو خالقی نامزد ائتلاف اصلاح طالبان در اصفهان است که توانسته بود در میان پنج منتخب اصفهان، رای سوم را به دست آورد
مینو خالقی نامزد ائتلاف اصلاح طالبان در اصفهان است که توانسته بود در میان پنج منتخب اصفهان، رای سوم را به دست آورد

در حالی که مجلس شورای اسلامی برای آغاز دور جدید خود در ماه آینده آماده می‌شود، کشمکش بر سر سرنوشت مینو خالقی، منتخب سوم اصفهان که آرای او ابطال شده است، همچنان ادامه دارد.

مجید انصاری معاون پارلمانی حسن روحانی، روز دوشنبه بار دیگر بر موضع رئیس جمهوری ایران مبنی بر این که خانم خالقی یکی از منتخبان اصفهان است و باید اعتبارنامه او در مجلس بررسی شود، تاکید کرد.

این در حالی است که هیات نظارت بر انتخابات، اوایل فروردین ماه آرای مینو خالقی، منتخب دور اول شهر اصفهان در انتخابات هفتم اسفند ماه مجلس را باطل اعلام کرد. شورای نگهبان هم تاکید کرده بود که خانم خالقی نمی تواند به مجلس راه یابد و دلایل ابطال آرای این نامزد منتخب نیز به خود او اعلام شده است.

در مقابل این اقدام شورای نگهبان و هیات نظارت، وزارت کشور و ستاد انتخابات بارها اعلام کردند که از این نظر به شورای نگهبان اختلاف نظر دارند و از نظر آنها پس از برگزاری انتخابات و تایید سلامت آن، نمی توان آرای یکی از نامزدها را باطل کرد.

با این حال وزیر کشور ایران به رسانه‌ها گفت که این وزارتخانه نمی تواند اعتبارنامه خانم خالقی را به مجلس ارسال کند، چرا که هیات نظارت وابسته به شورای نگهبان آن را تایید نمی‌کند.

برخی از نمایندگان پیشین مجلس، با یادآوری رویدادهای مشابه در انتخابات دور سوم مجلس، تاکید کرده‌اند که پس از برگزاری انتخابات، سرنوشت راهیابی نمایندگان به مجلس در گرو تایید اعتبارنامه آنهاست، نه تصمیم شورای نگهبان.

مرتضی الویری عضو هیات رئیسه مجلس سوم به خبرآنلاین گفت، در آن دوره شورای نگهبان با وجود تایید انتخابات جلوی اعتبارنامه منتخب شهر نیشابور را گرفته بود، اما علی اکبر محتشمی پور وزیر کشور وقت استدلال کرد که سلامت انتخابات تایید شده و بحث روی این نماینده باید در مجلس صورت بگیرد؛ در نهایت اعتبارنامه منتخب نیشابور به مجلس رفت و تصویب شد.

مجلس سوم شورای اسلامی در زمان حیات آیتاﻟله خمینی تشکیل شد.

نجفقلی حبیبی دیگر نماینده دوره سوم مجلس نیز به مواردی نظیر جعل مدرک تحصیلی یکی از نامزدها که پس از انتخاب او مشخص شده بود اشاره کرد و گفت، به همین دلیل مجلس به اعتبارنامه آن منتخب رای نداد.

به گفته او درگیری هواداران یکی دیگر از منتخبان مجلس سوم با مخالفانشان که موجب کشته شدن ۷ نفر شده بود هم منجر به رای نیاوردن اعتبارنامه آن نامزد منتخب در مجلس شد.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی بر این اساس استدلال کرد که اعتبارنامه مینو خالقی باید به مجلس رفته و نمایندگان درباره آن تصمیم بگیرند.

در عین حالی علی مطهری نماینده مجلس و منتخب تهران در انتخابات اخیر، وزیر کشور را تهدید کرده است که اگر اعتبارنامه خانم خالقی را صادر نکند، استیضاح خواهد شد.

آقای مطهری در آخرین موضع گیری خود در این زمینه گفته است، یکی از راه ها، واگذاری حل این موضوع به هیئت حل اختلاف قوا از سوی رهبر جمهوری اسلامی است. با این حال او تاکید کرد که وزارت کشور همچنان می تواند اعتبارنامه منتخب اصفهان را صادر کند.

"تصاویر منتشر شده جعلی هستند"

با وجود این که هیات نظارت و شورای نگهبان دلایل ابطال آرای مینو خالقی را اعلام نکرده اند، اخبار غیررسمی از ارسال تصاویر شخصی و خانوادگی خانم خالقی به شورای نگهبان که موجب ابطال آرای او شده است، حکایت دارند.

این خبرها اگر چه هیچگاه تایید نشد، اما خانم خالقی روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای تصاویر منتشر شده و منتسب به خود در فضای مجازی را "ساختگی و جعلی" دانست.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، در بیانیه منتخب اصفهان آمده است: "افرادی بی هویت و منفعت‌طلب که در رسیدن به منافع و مطامع سیاسی خود تمامی اصول شرعی و قانونی را زیر پا می‌گذارند ؛ اقدام به انتشار تصاویر جعلی و انتساب بی‌شرمانه آن‌ها به اینجانب در فضای مجازی نموده‌اند."

مینو خالقی در ادامه گفت "بدین وسیله، ضمن تکذیب شدید هرگونه ارتباط این تصاویر جعلی به خود، از کلیه مراجع ذی‌صلاح تقاضا می‌نمایم در جهت حفظ شئون جامعه اسلامی و حق خود، به عنوان زنی مسلمان و پایبند به اصول شریعت اسلامی، با جدیت کامل با برهم زنندگان امنیت روانی جامعه و مرتکبین جرم افترا در این زمینه برخورد نمایند."

او همچنین تاکید کرده است که در حال پیگیری قانونی موضوع از طریق مراجع قضایی است.

XS
SM
MD
LG