لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۹

دادستان تهران: برای حادثه ساختمان پلاسکو پرونده قضایی تشکیل شده است


عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران
عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران

دادستان تهران در سومین روز از حادثه آتش سوزی و فروریزی ساختمان پلاسکو، از تشکیل پرونده قضایی درباره این حادثه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، عباس جعفری دولت آبادی روز شنبه دوم بهمن با بیان اینکه هیأت مدیره ساختمان پلاسکو باید در رابطه با حادثه اخیر توضیحات را لازم را ارائه دهند، گفت: «در این رابطه پرونده قضایی تشکیل شده است و هیأت‌ مدیره باید پاسخگو باشد.»

در پی آتش سوزی و ریزش ساختمان که منجر به زخمی شدن بیش از صد نفر و زیر آوار ماندن دست کم ۲۵ نفر شده است، انتقاداتی نسبت به ایمنی ساختمان و نظارت بر آن به شهرداری تهران و مالک ساختمان صورت گرفت.

در پی این انتقادات، شهرداری تهران اعلام کرد که دست کم ۱۵ اخطار نسبت به مشکلات ایمنی به هیات مدیره ساختمان پلاسکو فرستاده بود.

محمد سعیدی کیا، رئیس بنیاد مستضعفان که مالک ساختمان است نیز اعلام کرد که سرقفلی تمام واحدهای ساختمان به افراد واگذار شده بود و بنیاد مستضعفان تنها مالک بود از این رو جز مالکیت ساختمان «چیزی را در اختیار نداشت.»

گفته می شود که آتش نشانی اخطارهای متعددی درباره نگهداری وسایل آتش زا، انبار کردن پوشاک به طور غیرایمن، استفاده از وسایل گرمازا غیراستاندارد نظیر گاز پیک نیکی و نبود سیستم هشدار و اطفای حریق اخطار داده بود.

در همین رابطه، به نوشته ایرنا، محمد جعفر منتظری، داستان کل ایران گفت طبق قانون، وظایف رسیدگی به ایمنی ساختمان ها به شهرداری ها واگذار شده است.
او با بیان اینکه شهرداری ها ملزم هستند به ساختمان هایی که این خطرات را دارند اخطار دهند، گفت: «شهرداری باید بعد از تعیین مهلت و عدم رفع این مخاطرات از سوی صاحبان ساختمان و مالکان، پیگیری های لازم را انجام دهد.»

حال دادستان تهران اعلام کرده است که درباره این حادثه پرونده قضایی تشکیل شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG