لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۰

اعتراض نمایندگان مجلس به گزارش شهردار تهران از حادثه پلاسکو


ارائه گزارش شهردار تهران درباره حادثه پلاسکو در مجلس شورای اسلامی با انتقادات بسیار نمایندگان مواجه شد.

محمد باقر قالیباف که از هنگام فروریزی ساختمان پلاسکو در مرکز شهر تهران با انتقادات بسیار مواجه بود، روز چهارشنبه ۱۳ بهمن گزارشی از حادثه و عملکرد مدیریت شهری ارائه داد که از سوی نمایندگان مجلس و رسانه‌ها به دلیل کلی گویی و اطلاعات غلط مورد انتقاد قرار گرفت.

شهردار تهران در گزارش خود در صحن علنی مجلس به حوادث مختلف در ایران و دیگر نقاط جهان اشاره کرد، از جمله فرود اضطراری هواپیماها، تخریب محیط زیست، بروز گرد و غبار، تصادف دو قطار در سمنان و حتی فروریزی برج‌های تجارت جهانی در نیویورک.

او همچنین کلیپی از فعالیت‌های امداد و نجات در حادثه پلاسکو به نمایش گذاشت که به نوشته رسانه‌ها گزیده‌ای بود از آنچه در آن ۹ روز از تلویزیون پخش شد.

اعتراض نماینده: شهردار دروغ می گوید یا وزیر کشور؟

شهردار تهران تاکید که شهرداری بعد از هشدار و اخطار ایمنی ساختمان‌ها کار دیگری نمی‌تواند انجام دهد. او همچنین گفت که آتش‌نشانی تهران مشکل تجهیزات ندارد و آتش‌نشانها هم در هنگام حادثه پلاسکو، دو و نیم دقیقه پس از تماس به این ساختمان رسیده‌اند.

این سخنان آقای قالیباف با فریادها و اعتراض برخی از نمایندگان مجلس روبرو شد.

قالیباف در حالی از تجهیزات کافی و رسیدن به موقع آتش نشانان سخن گفت که پیش از سخنرانی او، وزیر کشور در گزارشی اعلام کرد که آتش نشانان ۵ دقیقه پس از حادثه به صحنه رسیدند اما به دلیل نداشتن تجهیزات، محل را ترک کردند و ۱۵ دقیقه بعد با تجهیزات کامل به محل حادثه برگشتند.

این اطلاعات موجب شد که در هنگام سخنرانی قالیباف، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده رشت، با فریاد به او اعتراض کند. آقای ایمن آبادی گفت که یا او دروغ می گوید یا وزیر کشور.

پیشتر اعضای شورای شهر نیز گزارش های شهرداری تهران درباره حادثه پلاسکو را زیر سوال برده بودند.

شهردار تهران در هنگام ارائه گزارش خود کلیپی پخش کرد که به دستور رئیس مجلس پخش آن متوقف شد. ارائه گزارش آقای قالیباف در مجموع حدود ۳۵ دقیقه طول کشید و پس از آنکه لاریجانی از او پرسید چقدر از آن باقی مانده، شهردار سخنانش را پایان داد.

یکی از نکات جالب گزارش شهردار تهران، مقایسه ریزش ساختمان پلاسکو با حادثه برج های دوقلو تجارت جهانی نیویورک بود. آقای قالیباف با تاکید بر آواربرداری صحیح در حادثه پلاسکو گفت: «در مقایسه با ۱۱سپتامبر که ۷ ماه برای پایان عملیات زمان برده است (۹۰ روز تخلیه آوار برج دوقلو) توانستیم در کمتر از ۹ روز کار پلاسکو را انجام دهیم.» این در حالیست که برجهای دوقلو پیش از ویرانی از جمله بلندترین ساختمان های جهان به شمار رفته و روزانه بیش از ۵۰ هزار نفر در آن مشغول به کار بودند.

تذکر لاریجانی و انتقاد از عذرخواهی نکردن قالیباف

در پایان سخنان قالیباف، علی لاریجانی رئیس مجلس به او تذکر داد که تهران به دلیل برخی از اقدامات شهرداری تهران، از جمله بلندمرتبه سازی غیراستاندارد با مشکل مواجه شده است.

پس از پایان جلسه تعدادی از نمایندگان در گفتگو با خبرنگاران به انتقاد از شهردار پرداختند.

محمدرضا عارف، رئیس مجمع نمایندگان تهران گفت: «مسئولان باید از مردم عذرخواهی کنند، اما گویا برخی بزرگتر از آن هستند که عذرخواهی کنند.»

سهیلا جلودارزاده، یکی دیگر از نمایندگان تهران در مجلس هم به عذرخواهی نکردن قالیباف معترض بود.

از هنگام فروریزی ساختمان پلاسکو در پی آتش سوزی، انتقادات بسیاری به شهرداری تهران در زمینه ایمن‌سازی ساختمان‌ها و تجهیزات آتش نشانی ابراز شد. برخی از انتقادها حاکی از آن بود که بودجه تجهیز آتش نشانی تهران تامین نشده است.

یک روز پیش از گزارش شهردار در مجلس، یکی از آتش نشانان زخمی به خبرگزاری خبرآنلاین گفته بود که اگر آتش نشانی امکانات بهتری نظیر بیسم برای همه پرسنل داشت، تعداد کمتری کشته می داد.

در حادثه آتش سوزی و فروریزی ساختمان تهران که ۳۰ دیماه رخ داد، ۱۶ آتش نشان و شش شهروند عادی کشته شدند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG