لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۶

جراحی دوباره مهدی کروبی همزمان با انتقاد نماینده مجلس از حصر


مهدی کروبی در بیمارستان پس از جراحی قلب
مهدی کروبی در بیمارستان پس از جراحی قلب

در حالیکه خانواده مهدی کروبی از جراحی دوباره قلب او به دلیل خطای پزشکی خبر دادند، یک نماینده مجلس از ادامه حصر و بازداشت خانگی چهره های منتقد حکومت انتقاد کرد.

محمد تقی کروبی، فرزند مهدی کروبی از رهبران اعتراضات سال ۸۸ روز شنبه ۲۸ مرداد در پیامی در توئیتر اعلام کرد که پدرش در پی اعزام به بیمارستان بار دیگر مورد عمل جراحی قلب قرار گرفت چرا که «پیس میکر» یا وسیله ضربان ساز قلب که به تازگی کار گذاشته شده بود، کار نمی‌کرد.

مهدی کروبی روز چهارشنبه در اعتراض به حضور ماموران در داخل منزل او در جریان حصر خانگی و برگزار نکردن دادگاه برای محاکمه او، دست به اعتصاب غذا زد. یک روز پس از آن، مهدی کروبی در حالیکه برای بررسی وضعیت سلامتی در بیمارستان بستری شده بود، در پی موافقت وزارت اطلاعات با خروج ماموران از خانه، اعتصاب خود را شکست.

حال همسر و فرزندان او خبر داده اند که بستری شدن دوباره آقای کروبی پس از اعتصاب غذا موجب شده است که پزشکان به خطا در مورد باتری قلب او پی ببرند. آقای کروبی اوایل مرداد ماه در بیمارستان قلب تهران تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته بود.

این رویدادها در حالیست که روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران در مقاله ای نوشته است که اگر خواسته مهدی کروبی برای برگزاری دادگاه علنی اجرا شود، حکم او و دیگر محصوران اعدام خواهد بود.

پیشتر علی مطهری که در سالهای اخیر پیگیر برگزاری دادگاه برای آقایان موسوی و کروبی بود نیز به نقل از رهبر جمهوری اسلامی گفته بود که اگر دادگاهی برگزار شود، حکم آن بسیار سنگین خواهد بود.

از سوی دیگر همزمان با تکرار درخواست نمایندگان اصلاح طلب برای پیگیری رفع حصر، یک نماینده مجلس در جریان رسیدگی به کارنامه وزیر ارشاد پیشنهادی حسن روحانی، خواستار توجه به وضعیت محمد خاتمی و رهبران در حصر از جمله موسوی و رهنورد شد.

قاسم میرزایی نیکو، نماینده دماوند و فیروزکوه در مجلس، روز شنبه در نطق خود گفت: نباید فراموش کنیم جمله «تکرار می‌کنم» سیدمحمد خاتمی را. سید معمار حسینیه ارشاد و بانوی سازنده مجسمه مادر در حصر خانگی هستند.

اشاره او به حمایت محمد خاتمی از حسن روحانی و اصلاح طلبان در چند انتخابات دو سال گذشته و ماندن میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در حصر خانگی بود.

بسیاری از اصلاح طلبان و حامیان دولت حسن روحانی طی هفته های اخیر از او خواستار عمل به وعده خود مبنی بر تلاش برای رفع حصر شده‌اند.

این درخواست‌ها همزمان با بستری شدن مهدی کروبی در بیمارستان و انتشار گزارش‌هایی مبنی بر وضعیت نامساعد سلامتی آقای موسوی، افزایش یافته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG