لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

مهدی کروبی بعد از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد؛ دولت از قصد اعتصاب او مطلع بود


آقای کروبی مشکل قلبی شدید در روزهای گذشته داشت.
آقای کروبی مشکل قلبی شدید در روزهای گذشته داشت.

مهدی کروبی، یکی از رهبران معترضان سال ۸۸ که در حصر خانگی به سر می برد، بعد از یک روز اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد. این در حالی است که آقای کروبی، پیش از شروع اعتصاب غذا نیز بخاطر مشکلات قلبی چند روز در بیمارستان بود. نزدیکان آقای کروبی می گویند از طریق وزیر بهداشت به آقای روحانی پیغام داده شده بود که اگر او از بیمارستان به حصر خانگی بازگردد، دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

روز چهارشنبه، محمد تقی کروبی، فرزند آقای کروبی ضمن تایید خبر اعتصاب غذای پدرش به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که آقای کروبی پس از نماز صبح روز چهارشنبه و مصرف داروهای قلب خود، دست به اعتصاب غذا زده است.

خواسته کروبی چیست؟ در یک دقیقه ببینید

نزدیکان آقای کروبی می گویند از طریق هاشمی وزیر بهداشت به دولت پیغام داده شده بود که در صورت بازگشت، آقای کروبی اعتصاب غذا خواهد کرد. دولت روحانی از پنج سال پیش وعده رفع حصر داده بود اما هرچند کمی فشار بر موسوی و کروبی کم شده، اما کماکان آنها در حصر خانگی هستند. تاکنون مقام های دولتی واکنشی به اعتصاب غذا کروبی نداشته اند.

روز پنجشنبه سحام‌نیوز، وب‌سایت نزدیک به مهدی کروبی خبرداد محمد خاتمی رئیس جمهوری سابق ایران در گفتگوی تلفنی با فرزند کروبی بر خروج مأموران امنیتی از محل نگهداری او تأکید کرد. آقای خاتمی خود که در سالهای اخیر مغضوب حکومت شده، درباره نقش دولت در رفع حصر گفت: این حداقل کاری است که در حوزه اختیارات آقای روحانی نیز بوده و هر چه سریع‌تر باید این کار را انجام دهند.

فاطمه کروبی نیز روز چهارشنبه ۲۵ مرداد درباره دلایل اعتصاب غذای همسرش به وبسایت سحام نیوز گفت که یکی از خواسته‌های آقای کروبی خروج ماموران امنیتی از منزل او بوده است.

خانم کروبی گفت: «تا کنون در هیچ حصری در پیش و پس از انقلاب سابقه نداشته که ماموران امنیتی در درون منزل با فرد محصور زندگی کنند و تمام ابعاد زندگی او را به طور کامل شنود کنند و دوربین وصل کنند و شرایط زندگی را به طور بسیار عجیبی برای آن فرد و خانواده‌اش سخت کنند.»

خانم کروبی خواسته دیگر همسرش را برگزاری دادگاه علنی عنوان کرد. به گفته او، همانطور که پیشتر به آقای روحانی و مطهری در نامه ای جداگانه گفته بودند در صورت تداوم حصر برگزاری دادگاه علنی را فراهم کنند، این خواسته ای صریح و شفاف است که پس از گذشت شش سال نیم از زمان حصر، ایشان خواسته‌اند که زمان برگزاری دادگاه هر چه زودتر اعلام شود.

فاطمه کروبی توضیح داد: « منظور از برگزاری دادگاه، دادگاهی علنی مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی است که در آن آقای کروبی به همراه وکلایشان به ادعاهای حکومت پاسخ دهند و مردم را در جریان بسیاری از مسائل که مد نظرشان است قرار دهند. این خواسته بسیار مهمی است که ایشان بارها از ابتدای حصر مطرح کرده بودند.»

آقای کروبی به همراه میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، از رهبران اعتراضات سال ۸۸ از بهمن ماه سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند.

مهدی کروبی در نامه‌هایی جداگانه بارها خواستار برگزاری دادگاه علنی برای خود شده تا به اتهامات مطرح شده از سوی حکومت پاسخ دهد اما با این درخواست او هنوز موافقت نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG