لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۹

دبیر کمیته علمی کرونا در ایران از خطر افزایش گونه «امیکرون» در چند هفته آینده خبر داد


آرشیو
آرشیو

دبیر کمیته علمی کرونا در ایران از خطر افزایش آلودگی به گونه جدید ویروس کرونا در سه تا چهار هفته آینده در کشور خبر داد و گفت در صورت رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و پیشگیرانه، امیکرون به سویه غالب در ایران تبدیل خواهد شد.

حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری کرونا در یک نشست خبری تاکید کرد با وجود مشاهده امیکرون در اکثر کشورهای جهان هنوز شناخت وسیعی از این سویه ویروس کرونا جز اینکه سرایت پذیری بیشتری در مقایسه با گونه‌های قبلی دارد و خطر آلودگی در افراد بین ۲۰ تا ۳۰ ساله و بالای ۶۰ ساله بیشتر است در دست نیست.

او با اشاره به اینکه خطر آلودگی به ویروس کرونا در افراد واکسینه شده به مراتب کمتر و خطر بیمارستانی شدن افراد واکسینه نشده‌ای که با سویه امیکرون مبتلا می‌شوند بیشتر است گفت در صورتی‌ که پروتکل‌ها رعایت نشود و روند واکسیناسیون ادامه نیابد امیکرون ظرف سه تا چهار هفته آینده به سویه غالب در کشور تبدیل خواهد شد.

واکسیناسیون در ایران - آرشیو
واکسیناسیون در ایران - آرشیو

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت دز سوم واکسن کرونا ایمنی علیه امیکرون را به نزدیک ۷۵ درصد می‌رساند. به گفته حمیدرضا جماعتی شمار موارد ابتلا به امیکرون در ایران هنوز زیاد نیست.

بنا به گزارش امروز وزارت بهداشت در یک شبانه روز گذشته در ایران یک هزار و ۱۲۱ مورد قطعی ابتلا به کرونا شناسایی و ثبت شده که ۲۶۵ نفرشان در بیمارستان بستری شدند. در همین مدت ۴۲ نفر نیز بر اثر ابتلا به کرونا در ایران جان خود را از دست دادند.

آرشیو
آرشیو

در راستای مبارزه با گسترش امیکرون سخنگوی گمرک امروز از بسته شدن مرزهای زمینی ایران با کشورهای همسایه به روی مسافران خبر داد. روح الله لطیفی به ایلنا گفت با توجه به ابلاغیه ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت کشور برای پیشگیری از شیوع امیکرون مرز زمینی در بخش مسافری با کشورهای همسایه از جمله ترکیه، عراق، افغانستان، آذربایجان، پاکستان و ارمنستان از امروز چهارم دی به مدت ۱۵ روز بسته خواهد شد.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اما گفت تاکنون پروتکل جدیدی که ممنوعیت‌ یا محدودیت پروازهای داخلی و خارجی را افزایش دهد از سوی وزارت بهداشت یا ستاد ملی مقابله با کرونا به آن سازمان ابلاغ نشده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG