لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۴

پژوهش جدید: دز یادآور واکسن مدرنا در برابر گونه «امیکرون» مصونیت ایجاد می‌کند


واکسن مدرنا - آرشیو
واکسن مدرنا - آرشیو

شرکت داروسازی مدرنا روز دوشنبه ۲۹ آذر اعلام کرد که دز یادآور واکسن کرونای آنها می‌تواند در مقابل گونه به‌سرعت رو به گسترش امیکرون مصونیت ایجاد کند.

بنا بر گزارش آسوشیتدپرس، مدرنا می‌گوید که مطالعات آزمایشگاهی آنها نشان داده که تزریق نیم دز واکسن یادآور، میزان «پادتن خنثی‌کننده» را که قادر به مقابله با امیکرون است، تا ۳۷ برابر در بدن افزایش داده است.

یک دز کامل یادآور حتی قوی‌تر بود و سطح پادتن در بدن را تا ۸۳ برابر بالا برد و البته موجب افزایش عوارض جانبی واکسن نیز شد.

در حالی که در اکثر موارد واکسن‌های نیم دزی به عنوان دز یادآور استفاده می‌شود، تزریق سوم با دز کامل برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند توصیه می‌شود.

مدرنا نتایج و داده‌های آزمایشگاهی اولیه خود را در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد، ولی هنوز مورد بررسی علمی قرار نگرفته است. با این حال نتایج آزمایش مؤسسه ملی بهداشت ایالات متحده روی دز یادآور واکسن که هفته گذشته توسط دکتر آنتونی فاوچی اعلام شد، جهش مشابهی را در میزان پادتن در بدن نشان داده است.

آزمایش فایزر نشان داده است که دز یادآور واکسن آنها نیز باعث جهش بزرگ مشابهی در سطح پادتن خنثی کننده امیکرون در بدن داشته است.

واکسن‌های کرونای ساخته شده توسط شرکت‌های فایزر و مدرنا که هر دو با فناوری «ام‌آر‌ان‌ای» یا آر‌ان‌ای پیام‌رسان ساخته شده‌اند، توسط بسیاری از کشورها برای مبارزه با ویروس کرونا استفاده می‌شوند.

هر دو شواهد موجود، از درخواست فزاینده مقامات بهداشت برای دریافت دز یادآور واکسن کرونا حمایت می‌کنند.

مدرنا و فایزر هر دو در حال توسعه واکسن‌هایی هستند که در صورت نیاز، بیشتر مناسب مقابله با گونه امیکرون ویروس کرونا باشند.

XS
SM
MD
LG