لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۳

کرونا در ایران | هشدار نسبت به «افزایش تصاعدی و انفجاری کرونا» و افزایش درخواست‌ها برای اعمال محدودیت


مترو تهران - آرشیو
مترو تهران - آرشیو

با گسترش سریع گونه امیکرون در جهان و شناسایی چندین مورد در ایران، مقامات بهداشتی کشور نسبت به موج جدید کرونا هشدار داده‌اند و بسیاری خواستار بازگرداندن محدودیت‌ها شده‌اند.

با این حال، تکیه مقامات مسئول بر سیستم «قرنطینه هوشمند» و پیشبرد واکسیناسیون است و هنوز تصمیمی مبنی بر اعمال محدودیت‌ گرفته نشده است.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از ادامه فعالیت قطارها، هواپیماها و اتوبوس‌ها با ظرفیت کامل ابراز نگرانی کرده است. اسماعیل حسین زهی، نماینده خاش در مجلس شورای اسلامی، همچنین خواستار نظارت دقیق‌تر در مرزهای زمینی و هوایی کشور شد.

از طرفی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خواستار بازگرداندن محدودیت‌ها و استفاده از آموزش مجازی و دورکاری اداره‌ها شد.

علیرضا ناجی نسبت به خطر «افزایش تصاعدی و انفجاری کرونا» با گونه امیکرون هشدار داد و گفت: «آن زمان هم می‌دانستیم که واریانت‌های آلفا و دلتا وارد شده‌اند، اما جلوگیری نکردیم و ویروس مانند دومینو تمام شهر و استان‌های کشور را گرفت.»

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز خواستار بازگرداندن محدودیت‌ها شد. مسعود یونسیان گفت: «اگر اکنون تعدادی از فعالیت‌ها را محدود نکنیم باید شاهد مرگ ده‌ها هزار نفر در موج جدید بیماری باشیم.»

با این حال، ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران هنوز تصمیمی مبنی بر تعطیلی مدارس و یا اعمال محدودیت‌های دیگر نگرفته است.

وزیر آموزش و پرورش ایران تأکید کرده است که «مدارس هیچ جای دنیا به واسطه مقابله با کرونا تعطیل نیست.»

این در حالی است که رئیس کمیسیون اجتماعی و عضو ستاد مقابله با بیماری کرونا از عدم وجود تهویه مناسب هوا در اکثر مدارس کشور خبر داد. ولی اسماعیلی گفت در صورت ادامه فعالیت‌ این مدارس، شرایط خطرناکی در پیش خواهد بود.

در گذشته، تأخیر مقامات بهداشتی جمهوری اسلامی در تصمیم‌گیری و اعمال و اجرایی کردن محدودیت‌ها منجر به وقوع موج‌های جدید کرونا در ایران شده است و بسیاری نگران هستند بار دیگر این تجربه تکرار شود.

آمار رسمی کرونا در ایران در روز ۳ دی؛ آمار بالای مرگ در آذربایجان شرقی

وزارت بهداشت ایران از روز دوم دی تا سوم دی، هزار و ۹۷۶ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ را تأیید کرد.

به این ترتیب، مجموع مبتلایان کرونا در ایران به ۶ میلیون و ۱۸۱ هزار و ۷۸۴ نفر رسید.

همچنین در ۲۴ ساعت گذشته، ۴۴ بیمار دیگر جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان کرونا را به ۱۳۱ هزار و ۳۰۶ نفر رساندند.

این در حالی است که بسیاری، از جمله تعدادی از خود مقامات کشور‌ معتقدند آمار واقعی مرگ و ابتلا در ایران چند برابر ارقام رسمی است. 

در‌ حال حاضر، هیچ نقطه قرمز و نارنجی بر روی نقشه رنگبندی شیوع کرونا در ایران وجود ندارد و ۵۳ شهر در وضعیت زرد و ۳۹۵ شهر در وضعیت آبی قرار دارند. 

XS
SM
MD
LG