لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۲

کرونا در ایران | تأکید وزیر کشور بر نیاز به اعمال محدودیت بیشتر؛ عدم تعطیلی مدارس و برگزاری حضوری امتحانات


در پی بالا رفتن نگرانی‌ها از شیوع گونه مسری امیکرون در ایران، وزیر کشور گفت: «اگر به این مرحله از تشخیص رسیدیم که برای مدیریت بیماری نیاز به اعمال محدودیت‌های بیشتر است، باید در اسرع وقت محدودیت‌ها اعمال شود.»

احمد وحیدی همچنین خواستار ارتقای میزان استفاده از ماسک در کشور شد. این میزان در حال حاضر حدود ۴۸ درصد تخمین زده شده است.

وزیر کشور ایران همچنین افزود کشورهایی که بیشتر اروپایی و آفریقایی هستند و نقطه شروع گونه جدید بودند محدودیت‌های تردد به ایران خواهند داشت.

ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران، ورود اتباع خارجی از کشورهای بریتانیا، فرانسه، نروژ، و دانمارک به ایران را ممنوع کرده و گفته است که شهروندان ایران نیز برای ورود به کشور علاوه بر ارائه گواهی دریافت دو دز واکسن، باید تست منفی پی‌سی‌آر داشته باشند.

با مشاهده نخستین مورد ابتلا به گونه امیکرون در ایران، کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا خواستار اعمال محدودیت‌ها تا چند هفته آینده شد.

حمیدرضا جماعتی، دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا، گفت توصیه کرده‌اند که تعطیلی مدارس، دانشگاه ها، کنسرت‌ها، ورزشگاه‌ها، رستوران‌ها و مجامعی که بیش از ۱۰ نفر در آنجا هستند، انجام شود.

او گفت در غیر این صورت، «طی سه تا چهار هفته شاهد پیک امیکرون در کشور خواهیم بود.»

با این حال، به نظر می‌رسد تکیه مقامات مسئول بر سیستم «قرنطینه هوشمند» و پیشبرد واکسیناسیون است و هنوز تصمیمی مبنی بر اعمال محدودیت‌ گرفته نشده است.

از طرفی، وزیر بهداشت ایران گفته است که دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی باید برای امتحانات در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی حضور فیزیکی داشته باشند.

بهرام عین‌اللهی گفت با تدوین اصول بهداشتی دانشجویان را «وادار به رعایت کرده» و دانشگاه‌ها را «موظف» به برگزاری امتحانات پایان ترم در فضاهای بازتر خواهند کرد.

ستاد ملی مقابله با کرونا هنوز ابلاغی برای تعطیلی مدارس و عدم برگزاری امتحانات نهایی نیز نداشته است.

در عین حال، یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفته است که «تعطیلی مدارس به هر شکل صحیح نیست.» امانقلیچ شادمهر افزود در دو سال گذشته، به دلیل تعطیلی مدارس، «شاهد افت تحصیلی دانش آموزان بودیم.»

او واکسیناسیون را تنها راه مقابله با امیکرون خواند و تأکید کرد که تعطیلی مدارس تأثیری نخواهد داشت.

این در حالی است که هنوز واکسنی برای کودکان زیر ۱۲ سال در ایران در دسترس نیست و بسیاری از کارشناسان بهداشتی بر لزوم تصمیم‌گیری در زمینه واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال به ویژه با شیوع گونه مسری امیکرون تأکید کرده‌اند.

روز گذشته نیز، یک عضو دیگر کمسیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفتگو با خبرگزاری ایسنا گفت: «تا بحثی در خصوص ویروس کرونا مطرح می شود نباید سریعا به سوی تعطیلی کلاس های حضوری رفت.»

احمد حسین فلاحی گفت در کلاس‌های حضوری مدارس پروتکل ها به خوبی حفظ می‌شود و «مشکلی را شاهد نبودیم.»

در هفته‌های گذشته، گزارش‌هایی مبنی بر دشواری رعایت پروتکل‌ها در مدارس و افزایش ابتلای دانش‌آموزان و معلمان منتشر شده است و حتی دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا در ‌مورد عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس هشدار داد و گفت: «در مناطقی که پروتکل ‌بهداشتی را رعایت نکردند گزارش‌هایی از ابتلای دانش‌آموزان داشتیم.»

با این حال، مقامات وزارت بهداشت ایران تأکید دارند که اغلب موارد ابتلای دانش‌آموزان و معلمان مربوط به خارج از مدرسه بوده است.

  • آمار رسمی کرونا در ایران در روز ۳۰ آذر

وزارت بهداشت ایران از روز ۲۹ آذر تا ۳۰ آذر، ۲ هزار و ۴۱۳ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ را تأیید کرد.

به این ترتیب، مجموع مبتلایان کرونا در ایران به ۶ میلیون و ۱۷۵ هزار و ۷۸۲ نفر رسید.

همچنین در ۲۴ ساعت گذشته، ۴۳ بیمار دیگر جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان کرونا را به ۱۳۱ هزار و ۱۶۷ نفر رساندند.

این در حالی است که بسیاری، از جمله تعدادی از خود مقامات کشور‌ معتقدند آمار واقعی مرگ و ابتلا در ایران چند برابر ارقام رسمی است. 

در‌ حال حاضر، هیچ نقطه قرمز و نارنجی بر روی نقشه رنگبندی شیوع کرونا در ایران وجود ندارد و ۵۳ شهر در وضعیت زرد و ۳۹۵ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

XS
SM
MD
LG