لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۳

امیکرون در آمریکا؛ لغو صدها پرواز در شب کریسمس، مناطق محبوب گردشگری در فهرست پرخطر قرار گرفتند


فرودگاه بین‌المللی میامی - آمریکا
فرودگاه بین‌المللی میامی - آمریکا

تدروس آدهانوم دبیرکل سازمان بهداشت جهانی اوایل این هفته نسبت به برنامه‌های تعطیلات کریسمس همرمان با شیوع گونه امیکرون در سراسر جهان هشدار داد و گفت «یک رویداد لغو شده بهتر از یک زندگی لغو شده است.»

اما برخی از مردم از شرایط مبهم همه‌گیری کووید-۱۹ خسته شده‌اند و هر چند بسیاری از کشورها بار دیگر محدودیت‌های مسافرتی اعمال کرده‌اند، دولت‌ها قصد اعمال محدودیت بیشتر و با تعطیلی مراکز بحث برانگیز و پرتجمع را ندارند.

در آمریکا، شمار موارد ابتلا به کرونا به طور متوسط حدود ۱۴۹ هزار در روز است، و امیکرون تبدیل به گونه غالب در کشور شده است. آمار رویترز نشان می‌دهد در هفت روز گذشته، میانگین تعداد مبتلایان در ایالات متحده، ۲۶ درصد و موارد ابتلا به این بیماری از ابتدای ماه ۸۳ درصد افزایش یافته است.

در همین حال، سه شرکت هواپیمایی بزرگ آمریکا مجبور شدند بیش از ۳۰۰ پرواز در شب کریسمس را لغو کنند.

خطوط هوایی یونایتد، ۱۶۹ پرواز خود را برای شب کریسمس از صبح جمعه لغو کرد. این شرکت در بیانیه‌ای تأکید کرد افزایش سراسری موارد ابتلا به گونه مسری امیکرون تأثیر مستقیمی بر خدمه پرواز داشته است.

دولت آمریکا، چندین مقصد محبوب گردشگری را نیز در فهرست کشورهای با «ریسک بسیار بالا» قرار داده است، که اسپانیا، فرانسه، آلمان، یونان، ایتالیا و بریتانیا از جمله این کشورها هستند.

شیوع گونه امیکرون برنامه‌های سال نو میلادی را نیز با مشکل روبرو کرده است. در نیویورک، جشن سال نو در «تایمز اسکوئر» که معمولاً حدود ۵۸ هزار نفر را جذب می‌کند، امسال به ۱۵ هزار نفر محدود شده است. همچنین تمام شرکت‌کننده‌های بالای ۵ سال، باید مدرک واکسیناسیون خود را ارائه دهند.

چالش انجام تست خانگی پیش از دورهمی برای تعطیلات

با افزایش مجدد موارد ابتلا به ویروس کرونا، آمریکایی‌ها برای پیشبرد برنامه‌های دورهمی خود با خانواده در روزهای تعطیل به دنبال انجام تست کرونا هستند ولی صف این تست‌ها در بسیاری از نقاط از جمله نیویورک، میامی و بوستون طولانی است.

همچنین دو داروخانه زنجیره‌ای بزرگ آمریکا، به دلیل افزایش تقاضا، عرضه کیت‌های تست خانگی کووید را محدود کرده‌اند.

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا از فراهم کردن ۵۰۰ میلیون تست سریع رایگان کرونا از ماه ژانویه خبر داده است. با این حال، کارشناسان بهداشتی معتقدند میزان آزمایش‌ها هنوز بسیار کمتر از آن چیزی است که مردم برای دو بار تست در هفته – که توصیه شده است – به آن نیاز دارند.

بنیاد غیرانتفاعی کایزر تخمین زده است که آمریکا برای پوشش کامل، به ۲.۳ میلیارد تست در ماه برای افراد ۱۲ سال به بالا نیاز دارد و این تقریبا پنج برابر بیشتر از نیم میلیارد تستی است که دولت بایدن مد نظر دارد.

دکتر آنتونی فاوچی مشاور ارشد پزشکی ریاست جمهوری آمریکا گفته است، آمریکایی‌هایی که کامل واکسینه شده و دز یادآور یا تقویتی را نیز دریافت کرده‌اند می‌توانند تعطیلات را با خانواده بگذرانند، اما وی از مردم خواست تا از شرکت در اجتماعات بزرگ بالای ۳۰ نفر، حتی برای کسانی که دز یادآور زده‌اند پرهیز کنند.

XS
SM
MD
LG