لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۵

نشت نفت از خط لوله «بخش زیادی» از سواحل گناوه را آلوده کرد


بندر گناوه استان بوشهر
بندر گناوه استان بوشهر

نشست نفت «بخش زیادی» از ساحل گناوه در ایران را دچار آلودگی نفتی کرده است. سواحل گناوه یک منطقه گردشگری به شمار می‌رود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی بوشهر، محمد شکیبی نسب، روز یکشنبه گفت عملیات پاک‌سازی سواحل از آلودگی‌های نفتی «برای دومین روز متوالی» ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، او گفت در ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه روز شنبه گزارش آلودگی نفتی در سه مایلی بندر گناوه دریافت شد.

او گفت: «تیم مقابله با آلودگی از بندر بوشهر به موقعیت آلودگی اعزام شد.»

علت آلودگی، نشت نفت از خط لوله بندر گناوه به جزیره خارک که از زیر دریا رد می‌شود گزارش شده است. شکیبی نسب گفت این آلودگی همچنان ادامه دارد.

این مقام گفته است نشت نفت به شرکت نفت نیز اطلاع‌رسانی شد و تا زمان رفع نشتی، پاک‌سازی به وسیله تجهیزات به تنهایی کارآیی ندارد.

او گفت شرکت نفت تیم‌های فنی را اعزام کرده است.

تاسیسات نفت ایران به دلیل سال‌ها عدم سرمایه‌گذاری جمهوری اسلامی دچار فرسودگی است. مشخص نیست که رسانه‌ها چه میزان برای برآورد مستقل حجم آلودگی‌های نفتی و سرعت عمل پاکسازی منطقه، استقلال عمل دارند. سال ۱۳۹۵ نیز انفجار و آتش سوزی در تاسیسات گاز گناوه در جنوب ایران، یک نفر را به کشتن داد و سه نفر را زخمی کرد.

آلودگی سواحل به مواد نفتی خطرات محیط زیستی برای گردشگران و آبزیان دارد.

گناوه در شمال استان بوشهر است و دارای تاسیسات مهم نفت و گاز است. جزیره خارگ در خلیج فارس نیز که نفت گناوه به آن منتقل می‌شود سکوی صادرات بخش عمده‌ای از نفت ایران به خارج است.

XS
SM
MD
LG