لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۹

کویت حفاری و تولید از میدان گازی آرش را آغاز می‌کند


میدان مشترک «آرش» (الدوره)
میدان مشترک «آرش» (الدوره)

سعد البراک، وزیر نفت کویت، روز پنجشنبه پنجم مرداد، در مصاحبه‌ای با کانال خبری اسکای‌نیوز گفت که کشورش بدون انتظار برای تعیین خط مرزی با ایران، حفاری و تولید از میدان گازی الدوره (آرش) را آغاز خواهد کرد.

سعد البراک پیشتر نیز عنوان کرده بود که کویت و عربستان سعودی، «حق انحصاری» بهره‌برداری از این میدان گازی را دارند و از ایران خواسته بود ابتدا با تعیین خط مرزی دریایی، ادعای خود را تایید کند.

او تاکید کرده بود: «تا این لحظه، این حق انحصاری کویت و عربستان سعودی در میدان الدوره است و هرکس ادعایی دارد باید شروع به مشخص‌ کردن مرزها کند، و اگر حقی داشته باشد طبق قواعد حقوق بین الملل آن را خواهد گرفت.»

جمهوری اسلامی پیش‌تر توافق عربستان سعودی و کویت را ـ که در سال ۲۰۲۲ میلادی برای توسعه این میدان امضا شده بود ـ مورد مناقشه قرار داده و آن‌را «غیرقانونی» خوانده بود.

این میدان نفتی - گازی که از سوی ایران، «آرش» و از سوی کویت و عربستان، «الدوره» نامیده می‌شود، ده‌ها سال است به موضوعی مناقشه بر‌انگیز تبدیل شده است.

در این ارتباط، تهران همواره خواستار به رسمیت شناختن سهم خود در میدان نفتی ـ گازی آرش شده بود.

پیشتر عربستان سعودی ضمن حمایت از اظهارات وزیر نفت کویت، خواستار مذاکره جمهوری اسلامی با ریاض و کویت در خصوص تعیین مرز شرقی «منطقه تقسیم شده» در خلیج فارس شده است.

XS
SM
MD
LG