لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۸

اعتصاب کارگران غیررسمی پالایشگاه آبادان با درخواست «افزایش دستمزد» و امنیت شغلی


کارگران غیر رسمی پالایشگاه آبادان
کارگران غیر رسمی پالایشگاه آبادان

یک تشکل کارگری در ایران خبر داد که کارگران غیر رسمی پالایشگاه نفت آبادان همراه با کارگران بخش تعمیرات (اورهال) در اعتراض به اخراج چند تن از همکاران، فقدان امنیت شغلی، و پایین بودن دستمزدها اعتصاب کردند.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت (ارکان ثالث) در مورد این اعتصاب که از روز پنجشنبه ۱۲ مرداد آغاز شد، اشاره کرد که کارگران اعتصابی به خصوص به دستمزد خود در مقایسه با شرایط کار سخت و طاقت‌فرسا در زمان تعمیرات اعتراض داشتند.

این تشکل کارگری نوشت: «اعتصاب کارگران نفت در شرایط اورهال، به دلیل نیاز فوری مدیریت نفت از بابت بازگشت به شرایط تولید، اقدامی شجاعانه و قطعاً منجر به موفقیت بوده، تنها راه تحقق مطالبات کارگری است.»

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت ضمن حمایت کامل از اعتصاب کارگران در پالایشگاه نفت آبادان پیش‌بینی کرد که به دلیل «مطالبات محقق نشده کارگران، ناکارآمدی قوانین و نبود اراده در دولت و مدیریت نفت، قطعاً در روزهای آینده اعتصابات کارگری بیشتری» روی خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی، حدود ۳۵۰ تن از کارگران شاغل در بخش تعمیرات پالایشگاه آبادان روز دهم مرداد در مقابل دروازه ورودی این پالایشگاه تجمع کرده بودند.

آنها با اشاره به قول‌ها و وعده‌هایی که پیشتر از سوی مسئولان داده شده بود، خواستار «امنیت شغلی» برای خود شدند.

کارگران ناراضی افزودند: پس از سه سال کار سخت در گرما و سرما، بلاتکلیف مانده‌اند و اقدامی برای ساماندهی آنها نمی‌شود.

بر اساس این گزارش، کارگران اورهال پالایشگاه نفت آبادان به صورت فصلی و با اعلام نیاز پیمانکار، جذب پروژه، و با پایان پروژه بیکار می‌شوند.

به نوشته خبرگزاری صدا و سیما، مسئولان هنوز در این باره اظهار نظر نکرده‌اند و این موضوع در دست پیگیری است.

تاکنون خبری در این مورد منتشر نشده است.

اعتصاب کارگران پالایشگاه آبادان در اعتراض به عدم افزایش دستمزد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

در سال‌های اخیر، همزمان با حرکت‌های اعتراضی کارگران، بازنشستگان، معلمان، و پرستاران، اعتراض‌ها و اعتصاب‌هایی در پالایشگاه نفت آبادان و همچنین مراکز دیگر نفت و گاز و پتروشیمی ایران روی داده است.

در ارتباط با پالایشگاه نفت آبادان، می توان به اعتصاب کارگران شرکت اکسیرصنعت، شاغل در پروژه پالایشگاه آبادان، با مطالبه افزایش دستمزد در روز اول اردیبهشت‌ سال جاری اشاره کرد.

همچنین کارگران شاغل در شرکت پالایش نفت آبادان روز ۱۹ مهر در مقابل گیت ورودی پرسنل تجمع کردند.

XS
SM
MD
LG