لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۶

ارزش دارایی‌های صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان به ۶۰۰ میلیارد دلار رسید


محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاهی عربستان سعودی
محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاهی عربستان سعودی

صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی روز یکشنبه با انتشار گزارش سالانه خود برای سال ۲۰۲٢ اعلام کرد ارزش دارایی‌های آن از دو تریلیون و ۲۳۰ میلیارد ریال سعودی (نزدیک به ۶۰۰ میلیارد دلار) فراتر رفته است.

این صندوق سال گذشته دارایی‌های خود برای سال ۲۰۲۱ را یک تریلیون و ۹۸۰ میلیارد ریال سعودی اعلام کرده بود.

در گزارش امسال صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی به بازدهی ٨ درصدی سهامداران، تاسیس ۲۵ شرکت، و اختصاص ۱۲۰ میلیارد ریال به بخش‌های راهبردی داخلی اشاره شده است.

طبق گزارش این صندوق، ٢٣ درصد از دارایی‌های تحت مدیریت در قالب سرمایه‌گذاری خارجی، ۶۸ درصد در قالب سرمایه‌گذاری داخلی، و بقیه در قالب خزانه‌داری بودند. همچنین ١٧ درصد از دارایی‌ها به صورت خارجی و ٨٣ درصد به صورت داخلی مدیریت شدند.

صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان ابزار محمد بن سلمان، ولیعد پادشاهی سعودی، برای پیش‌بردن برنامه اقتصادی‌اش و قطع وابستگی این کشور به نفت است.

طبق گزارش، گسترش سه دفتر تابعه صندوق مزبور در لندن، نیویورک، و هنگ‌کنگ همگام با رشد مداوم آن و مطرح شدن آن به عنوان «شریک مورد انتخاب سرمایه‌گذاران جهانی» است.

محمد بن سلمان در فوریه سال گذشته میلادی از انتقال چهار درصد سهام شرکت دولتی تولیدکننده نفت و گاز عربستان سعودی، آرامکو، به ارزش ۸۰ میلیارد دلار به صندوق مزبور خبر داده بود.

در ماه آوریل، چهار درصد دیگر از سهام آرامکو، به ارزش ۸۰ میلیارد دلار به شرکت «سرمایه‌گذاری‌های سنابل» از شرکت‌های تابع صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی انجام شد.

XS
SM
MD
LG