لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۲

خطیب‌زاده می‌گوید تمرکز ایران بر رفع تحریم‌ها است؛ هشدار غرب نسبت به شکست مسیر دیپلماسی


سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی - آرشیو
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی - آرشیو

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید این کشور بر اساس پیش‌نویس‌های ارائه‌شده خود با تمرکز بر رفع تحریم‌ها مذاکره می‌کند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه ۱۵ آذر در نشست خبری هفتگی گفت که هیئت اعزامی ایران «با تعامل و انعطاف» به وین وارد شده اما «طرف مقابل چنین چیزی را در دستور کار نداشت.»

او درباره برنامه موشکی ایران و احتمال توافق گام به گام برای پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف گفت که اساسا چیزی به عنوان «توافق گام به گام» یا «طرح موقت» مطرح نیست.

خطیب‌زاده مدعی شد: «طرف‌های مقابل هیچ ایرادی بر متون ایران در برجام نگرفتند و تنها از بررسی و عدم تامین همه آن سخن گفتند.»

این اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در حالی است که سه متحد اروپایی ایالات متحده در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ روز جمعه در یک بیانیه مشترک، پیش‌نویس توافق‌های پیشنهادی دولت جدید ایران را مایه «ناامیدی و نگرانی» دانستند.

خطیب‌زاده در واکنش به اظهارات وزیر خارجه ایالات متحده مبنی بر این که به نظر نمی‌رسد ایران برای بازگشت به پیروی متقابل از برجام جدی باشد، این اظهارات را «مقصرنمایی» و «فرار از مسئولیت» دانست.

ساعاتی پس از اعلام توقف دور هفتم مذاکرات احیای برجام در روز جمعه، مقام‌های دولت آمریکا از رویکرد ایران انتقاد کردند و نسبت به «شکست مسیر دیپلماسی» هشدار دادند.

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه اختصاصی با رویترز گفت، ایران در حال حاضر به نظر نمی‌‌رسد در مورد انجام آن چه که برای بازگشت به پیروی متقابل ضروری است جدی باشد.

آنتونی بلینکن با بیان این که تهران در روزهای آینده باید تصمیمات بسیار مهمی بگیرد، گفت اگر مسیر پیروی متقابل به بن‌بست برسد، گزینه‌های دیگر را دنبال خواهیم کرد.

خطیب‌زاده همچنین درباره اظهارات دبیرکل اتحادیه عرب مبنی بر تلاش ایران برای کنترل تنگه هرمز و باب‌المندب، این اظهارات را «سفارشی» و برای «مقاصد سفارشی» دانست.

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب، حکومت ایران را متهم کرده است که قصد دارد تنگه هرمز و باب‌المندب را به‌طور مستقیم یا از طریق عوامل نیابتی خود به کنترل خود درآورد.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین درباره خبر مربوط به انفجار در بادرود نطنز و اظهارات مقامات اسرائیل، گفت، «چیزی بیشتر از آن چه ستاد کل نیروهای مسلح و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی گفته» ندارد و اگر اسرائیل «در نطنز خرابکاری کرده بود مانند همه اتفاقات به مردم گزارش می‌شد.»

XS
SM
MD
LG