لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۵

تروئیکای اروپا پیشنهادهای جدید ایران را برای احیای برجام مایه «ناامیدی و نگرانی» دانست


نشست کمیسیون مشترک برجام در وین - دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰
نشست کمیسیون مشترک برجام در وین - دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰

سه متحد اروپایی ایالات متحده در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ روز جمعه در یک بیانیه مشترک گفتند پیش‌نویس توافق‌های پیشنهادی دولت جدید ایران مایه «ناامیدی و نگرانی» است.

بریتانیا، فرانسه و آلمان، در این بیانیه گفتند پس از تحلیل جامع و دقیق تغییرات پیشنهادی ایران در متون توافق، که در شش دور قبلی مذاکرات مورد تفاهم قرار گرفته بود، ناامید و نگران شده‌اند.

سرپرست هیئت مذاکره‌کننده ایران روز پنجشنبه اعلام کرد که پیش‌نویس توافق‌های پیشنهادی دولت ابراهیم رئیسی در دو حوزه رفع تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای به طرف اروپایی ارائه شده است.

برخی گزارش‌ها در روز جمعه حکایت از آن داشت که متون پیشنهادی از دید هیئت‌های مقابل «غیرجدی و غیرقابل پذیرش» بوده و طرفین خواستار توقف موقت مذاکرات برای مشورت شده‌اند.

نماینده اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات وین پس از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در هتل کوبورگ به خبرنگاران گفت دور هفتم مذاکرات تمام نشده و هفته آینده ادامه می‌یابد.

انریکه مورا با بیان این که چالش‌های عمده‌ای پیش روی مذاکرات وجود دارد، اعلام کرد که هیئت‌های مذاکره‌کننده نیاز دارند برای مشورت با دولت‌های متبوع خود به پایتخت‌هایشان بازگردند.

دیپلمات‌های ارشد بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه مشترک خود که اندکی پس از اظهارات مورا منتشر شد گفتند، تهران تقریبا از تمامی سازش‌هایی که پیشتر صورت گرفته عقب نشسته است.

آنها در ادامه خاطر نشان کرده‌اند که با توجه به پیشنهادهای ارائه شده از سوی دولت جدید ایران، مشخص نیست این فاصله به‌وجود آمده چگونه در یک بازه زمانی منطقی کاهش خواهد یافت.

تروئیکای اروپا در انتها با تاکید بر این که به‌طور کامل به پیگیری مسیر دیپلماسی متعهد هستند، هشدار داده‌اند که با این حال فرصت در حال از دست رفتن است و زمان برای توافق کوتاه است.

دور هفتم مذاکرات برجام از دوشنبه هشتم آذر آغاز شد. شش دور قبلی در دولت حسن روحانی انجام شد و طرف‌های مقابل اصرار دارند مذاکرات از همان جایی که متوقف شده ازسرگرفته شود.

هیئت مذاکره‌کننده آمریکا که در این مذاکرات به‌طور غیرمستقیم حضور دارد و در یک هتل دیگر در پایتخت اتریش اقامت دارد، هنوز واکنشی به پیشنهادهای جدید ایران نشان نداده است.

XS
SM
MD
LG