لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۶

انفجار مهیب در ۲۰ کیلومتری تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در نطنز؛ ایران: آزمایش پدافند بود


آرشیو
آرشیو

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های ایران، روز شنبه در نزدیکی نطنز صدای یک انفجار مهیب شنیده شده است؛ محل دقیق این حادثه در بادرود و در ۲۰ کیلومتری تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در نطنز اعلام شده است.

برخی از شهروندان هم گفته‌اند نوری در آسمان منطقه مشاهده کرده‌اند.

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، از «انفجار و انتشار دود» یک شیء در آسمان با «نور شدید» در یک روستا در بادرود نطنز در روز شنبه ۱۳ آذر خبر داد. بنا بر این گزارش، پس از شنیده شدن «صدای مهیبی» در روستای عباس‌آباد، و انتشار دود موجب تجمع مردم منطقه شد.

این گزارش می‌افزاید در بادرود این صدا زمان کوتاهی شنیده شده و بعد از آن قطع شده است. فارس نوشت بر اساس شنیده‌ها احتمالا این شیء یک «پهپاد ناشناس» بوده است.

به نوشته ایرنا این انفجار «در فاصله نزدیک به ۲۰ کیلومتری مجتمع شهید احمدی روشن» شنیده شده است. این مجتمع یکی از تأسیسات هسته‌ای ایران است که برای غنی‌سازی اورانیوم در نزدیکی نطنز ساخته شده است.

رمضانعلی فردوسی، فرماندار نطنز در دقایق اول پس از انفجار گفت: «هنوز جزئیات دقیقی از این موضوع در دست نیست.» اما او ساعتی بعد مدعی شد انفجار ناشی از شلیک پدافندی در حاشیه شهر بادرود بوده و «مردم نگران نباشند.»

نور نیوز، رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، نیز این انفجار را به «موشک پدافندی با هدف آزمایش واکنش سریع نسبت به تهاجم احتمالی شلیک و با هدایت سایت پدافندی منطقه» نسبت داد.

همچنین شاهین تقی‌خانی، سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با تلویزیون دولتی ایران گفت این قبیل آزمایش‌ها برای بررسی میزان آمادگی سامانه‌های دفاعی منطقه، «در فضای کاملا امن و با هماهنگی کامل شبکه یکپارچه پدافندی صورت می‌گیرد و جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد.»

از سوی دیگر، ایرنا به نقل از یک «منبع مطلع محلی» نوشت: «انفجار ساعت ۲۰ و ۱۵ دقیقه امشب در آسمان شهرستان نطنز در منطقه کویری اتفاق افتاده و ربطی به تأسیسات هسته‌ای نطنز ندارد.»

خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی ایران همچنین به نقل از فرماندار نطنز با بیان این که «نیروهای امنیتی در حال بررسی موضوع هستند»، نوشت، «بر اساس جمع‌بندی‌های فعلی این حادثه تلفاتی به اماکن مسکونی و یا ساختمان خاصی وارد نکرده» است.

با این حال، برخی از کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی نسبت به این انفجار ابراز نگرانی کرده‌اند.

رویا کریمی مجد در توییتر خود، سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران را یادآوری کرده است.

جواد حیدریان،‌ روزنامه‌نگار ساکن ایران هم در توییتی نوشت، «انفجار در آسمان نطنز هراس شلیک به هواپیمای اوکراینی را ناخواسته در ذهن بازتولید می‌کند.»

حیدریان نوشته است: «نهادهای اجرایی در جریان عمل و عکس‌العمل دستگاه‌های نظامی و امنیتی قرار ندارند و مردم هم که کاره‌ای نیستند و چه اهمیتی دارد اتفاقی یا غیراتفاقی آسیب ببینند.»

یک کاربر توییتر هم ، به نام فانتوم خسته، درستی ادعای ایران در مورد آزمایش پدافند را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG