لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۳

یک پژوهشگر امور امنیتی خاورمیانه: اروپا و کشورهای منطقه ثبات می‌خواهند؛ تلاش ایران برای کنترل تنگه هرمز و باب‌المندب


توقیف کشتی توسط نیروهای ایران در تنگه هرمز - آرشیو
توقیف کشتی توسط نیروهای ایران در تنگه هرمز - آرشیو

یک پژوهشگر امور امنیتی خاورمیانه می‌گوید کشورهای اروپایی و منطقه خاورمیانه همگی می‌خواهند توافقی درباره برنامه هسته‌ای ایران صورت بگیرد چرا که همه ثبات منطقه را می‌خواهند اما جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری شناخته شده که تلاش دارد این ثبات به هم بخورد.

هم‌زمان با سفر رئیس جمهوری فرانسه به منطقه، احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب حکومت ایران را متهم کرده که قصد دارد تنگه هرمز و باب‌المندب را به‌طور مستقیم یا از طریق عوامل نیابتی خود به کنترل خود درآورد.

به گزارش روزنامه انگلیسی ‌زبان «دیلی نیوز» چاپ مصر، او این مطلب را روز یک‌شنبه در کنفرانسی در رم ایتالیا بیان کرده است.

در همین حال فیصل مقداد، وزیر امور خارجه سوریه، روز یک‌شنبه ۱۴ آذر به ایران می‌رود و قرار است شیخ طحنون بن زاید آل نهیان، مشاور ارشد امنیت ملی امارات، نیز روز دوشنبه وارد تهران شود.

شکریا برادوست، پژوهشگر در امور امنیتی خاورمیانه در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا درباره این تحولات می‌گوید، «در دوره پساپندمیک و مشکلات جهانی»، کشورها می‌خواهند وضعیت اقتصادی به شرایطی مثل سال ۲۰۰۸ برنگردد.

او با بیان این که اروپا برای تأمین سوخت خود به خاورمیانه تکیه دارد و بر همین اساس ثبات این منطقه برایش اهمیت دارد، تأکید می‌کند، «دو تنگه هرمز و باب‌المندب نه تنها برای کشورهای حوزه خلیج فارس که برای کشورهای اروپایی نیز مهم است» زیرا «از باب‌المندب روزانه نزدیک به سه و نیم میلیون بشکه نفت به اروپا» می‌رود.

به گفته این تحلیلگر امور امنیتی خاورمیانه، امارات سعی می‌کند اقتصاد خود را از سلطه نفت خارج کند و بر همین اساس از جمله در حال سرمایه‌گذاری در آفریقا و بهبود روابط با ترکیه است و می‌خواهد رفت و آمدش را با ایران را نیز بهتر کند.

شکریا برادوست با استناد به این نکات می‌گوید: «کشورهای خاور میانه در حالت کلی سعی می‌کنند بر گسترش اقتصادی و رفاه اجتماعی خود تمرکز کنند» و می‌دانند مشکل ایران تنها تحریم‌ها نیست، بلکه در داخل کشور «فساد سیستماتیک» و «اقتصاد فرسوده» وجود دارد.

به گفته او، ایران توان رقابت اقتصادی با کشورهای منطقه را ندارد و «این که ایران بتواند دوباره خودش را بازسازی کند و بازیگری نرمال در منطقه باشد زمان می‌برد.»

سفر مقامات بلندپایه دو کشور عربی به ایران پس از توقف دور هفتم مذاکرات برای احیای برجام انجام می‌شود.

مقام‌های آمریکایی جمهوری اسلامی را به عدم جدیت متهم کرده و نسبت به شکست دیپلماسی هشدار دادند.

XS
SM
MD
LG