لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۵

باقری کنی می‌گوید جمهوری اسلامی از خواسته‌های خود عقب‌نشینی نمی‌کند


علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران
علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران درباره مذاکرات هسته‌ای می‌گوید که جمهوری اسلامی از خواسته‌های خود عقب‌نشینی نخواهد کرد.

رسانه‌های ایران روز یک‌شنبه ۱۴ آذر اظهارات علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران، در گفت‌وگو با خبرگزاری آنسا ایتالیا را بازتاب دادند.

آنها نوشته‌اند که باقری بر «فعال‌سازی دوباره قرارداد هسته‌ای سال ۲۰۱۵» و «لغو تحریم‌ها» تأکید کرده و با بیان این که آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق برجام خارج شد، گفته است که بنابراین «واشنگتن باید گام نخست را بردارد.»

سه متحد اروپایی ایالات متحده در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ روز جمعه در یک بیانیه مشترک گفتند پیش‌نویس توافق‌های پیشنهادی دولت جدید ایران مایه «ناامیدی و نگرانی» است.

در حالی که برخی گزارش‌ها در روز جمعه حکایت از آن داشت که متون پیشنهادی از دید هیئت‌های مقابل «غیرجدی و غیرقابل پذیرش» بوده و طرفین خواستار توقف موقت مذاکرات برای مشورت شده‌اند، اما نماینده اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات وین پس از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در هتل کوبورگ به خبرنگاران گفت دور هفتم مذاکرات تمام نشده و هفته آینده ادامه می‌یابد.

روز شنبه ۱۳ آذر ماه، یک مقام وزارت خارجه ایالات متحده از احتمال وضع تحریم‌های بیشتر در صورت از بین رفتن توافق هسته‌ای توسط ایران خبر داد و گفت که ایران در دور هفتم مذاکرات هسته‌ای پیشنهادهایی ارائه کرد که هر آن چه پیشتر در مورد آن موافقت شده بود را به عقب برگرداند؛ یعنی هر یک از مصالحه‌هایی که ایران در شش دور مذاکرات مطرح کرده بود، و همه مصالحه‌هایی را که دیگران و به‌ویژه ایالات متحده ارائه کرده بودند را به عنوان مبنا تلقی کرده و سپس درخواست‌های بیشتری ارائه کرد.

دور هفتم مذاکرات برجام از دوشنبه هشتم آذر آغاز شد. شش دور قبلی در دولت حسن روحانی انجام شد و طرف‌های مقابل اصرار دارند مذاکرات از همان جایی که متوقف شده ازسرگرفته شود.

XS
SM
MD
LG