لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۳

ایران: هنوز به هیچ توافقی در مذاکرات هسته‌ای نرسیده‌ایم


سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دستیابی به توافق ضمنی در برخی از موارد اختلاف با ۱+۵ را رد کرد.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه روز سه‌شنبه، مطالب و اظهارنظرهایی مطرح شده درباره به دست آمدن توافق ضمنی هسته‌ای و رعایت نشدن خطوط قرمز حکومت جمهوری اسلامی توسط تیم مذاکره کننده را رد کرد و گفت: «تاکنون هیچ توافقی در هیچ موضوعی نشده است. او تنها توافق میان طرفین را «نام و عنوان توافق نهایی» اعلام کرد که «برنامه جامع اقدام مشترک» برای آن انتخاب شده است.

روز سه‌شنبه، علیرضا زاکانی، نماینده مجلس ایران در صحن علنی مجلس در تذکری شفاهی به وزیر امور خارجه ایران گفت که «طبق اطلاعات و اخبار واصله توافقات هسته‌ای فی‌مابین هیأت ایرانی و طرف آمریکایی نهایی شده است.»

او در ادامه سخنانش گفت: «اخبار واصله حکایت از عبور از خطوط قرمز اسلامی در توافق ضمنی داشته است که بی‌شک منجر به تضییع حقوق ملت ایران و پایمال شدن دستاوردهای هسته‌ای خواهد شد.»

در پی این سخنان نماینده مجلس ایران، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمن رد به دست آمدن هرگونه توافق هسته‌ای،

گفت: «طرح ادعاهایی مبنی بر اینکه مذاکره‌کنندگان از خطوط قرمز نظام عبور کرده‌اند پیش از آنکه افترا به مذاکره‌کنندگان محسوب شود که قابل پیگیری قانونی نیز است به نوعی بی‌توجهی و نادیده گرفتن مدیریت کلان کشور است.»

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، پیش از این گفته بود که تمام مراحل مذاکرات هسته‌ای با مشورت رهبر ایران و اطلاع آیت‌الله خامنه‌ای از جزئیات این مذاکرات صورت می‌گیرد.

تعدادی از نمایندگان اصولگرای مجلس، اردیبهشت ماه امسال نیز با شرکت در همایشی به نام «دلواپسیم»، انتقادات تندی را علیه توافق موقت هسته‌ای در ژنو مطرح کردند و امضای آنرا موجب پایمال شدن حقوق ایران دانستند. این سخنان بعدا از سوی وزیر امور خارجه مجلس رد شد.

ایران و کشورهای ۱+۵ برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای، بر سر مسائلی چون میزان غنی‌سازی اورانیوم و تعداد سانتریفیوژهای ایران، نحوه لغو تحریم‌های ایران و کارکرد راکتور اراک و مرکز فرودو اختلاف نظر دارند. طرفین تا سوم آذر(کمتر از یکماه دیگر) فرصت دارند تا برای رفع اختلافها و دستیابی به توافق نهایی، تلاش کنند.

XS
SM
MD
LG