لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۵

عراقچی: تمدید مذاکرات اتمی در دستور کار نیست


مذاکره کننده ارشد ایران در گفت و گوهای اتمی، روز یکشنبه اعلام کرد که به دلیل علاقه همه طرفین مذاکرات هسته‌ای به دستیابی به توافق، تمدید مذاکرات برای بعد از سوم آذر، در دستور کار نیست.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران و عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران در گفت و گوهای اتمی، در جمع خبرنگاران گفت که کارشناسان ایران و ۱+۵ چهارشنبه و پنج شنبه این هفته در شهر وین اتریش نشست‌های مشترکی با یکدیگر برگزار می‌کنند. به گفته او، مذاکرات بعدی ایران و ۱+۵ به زودی مشخص خواهد شد.

عراقچی گفت: «عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای درباره احتمال تمدید مذاکرات پس از موعد سوم آذر ماه، گفت: هیچ یک از طرف‌های مذاکره کننده علاقه‌مند به تمدید مذاکرات نیستند. همه مصمم هستند تا قبل از موعد مقرر به توافق دست پیدا کنیم، از این رو تمدید در دستور کار هیچ یک از طرف ها نیست.»

آخرین دور گفت و گوهای اتمی، با نشست‌ سه جانبه میان وزرای امور خارجه ایران و ایالات متحده و کاترین اشتون، نماینده اروپا دنبال شد. در پایان بیش از شش ساعت گفت و گو در این دور از مذاکرات که چهارشنبه ۲۳ مهرماه انجام شد، یک مقام وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد که هیچ مذاکره‌ای درباره تمدید مذاکرات انجام نشد چرا که طرفین مصصم به پیگیری گفت و گوها به صورت فشرده و رسیدن به توافق تا پیش از مهلت ۲۴ نوامبر(سوم آذر) هستند.

با این وجود عباس عراقچی احتمال تمدید مذاکرات را رد نکرد. او روز یکشنبه گفت که «مسیر قابل توجهی از مذاکرات طی شده است» اما اضافه کرد که «ممکن است زمان باقی مانده فعلی به سرعت طی شود و برای توافق به زمان بیشتری نیاز داشته باشیم.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، ریاست نشست‌های روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه در وین به عهده حمید بعیدی‌نژاد از وزارت خارجه ایران و استفان کلمنت مشاور ارشد نماینده اتحادیه اروپا است.

به گفته عباس عراقچی، ممکن است طی دو هفته آینده نشست سه جانبه ایران، آمریکا و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با حضور محمد جواد ظریف، جان کری و خانم کاترین اشتون برگزار شود.

تعداد سانتریفیوژهای ایران، مهمترین اختلاف باقی‌مانده میان ایران و کشورهای ۱+۵ است. طرفین همچنین باید در مورد نحوه لغو تحریم‌ها نیز به توافق برسند.

XS
SM
MD
LG