لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۱

روحانی: در مسئله هسته‌ای حتما به توافق می رسیم


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، دستیابی به یک توافق بلند مدت هسته‌ای با قدرت‌های جهانی را در مدت باقی‌مانده از مهلت مذاکرات، امکان پذیر دانست.

حسن روحانی که در یک برنامه زنده در تلویزیون ایران سخن می‌گفت، با اعلام اینکه برنامه هسته‌ای ایران به شرایط گذشته باز نمی‌گردد، گفت: «اراده ما بر این است و فکر می‌کنیم در۴۰ روز باقیمانده مسئله قابل حل و فصل نهایی باشد.» او بار دیگر تاکید کرد که در مسئله هسته‌ای حتما دو طرف به تفاهم خواهند رسید و «این تفاهم برد-برد خواهد بود».

به گفته رئیس جمهوری ایران، ۱+۵ حقوق هسته‌ای ایران را پذیرفته است اما بحث بر سر این است که ایران چه شرایطی را طی چه مدتی باید رعایت کند. روحانی گفت: «در این‌که در نطنز باید غنی سازی صورت بگیرد، فردو یک مرکز هسته‌ای برای ایران است و ما در اراک یک نیروگاه نیاز داریم، نیز هیچ بحثی وجود ندارد و کلیات موضوع هسته‌ای ایران امروز مورد اتفاق نظر در بین دو طرف است.»

به گفته او بر سر برداشتن تحریم‌های بین‌المللی ایران نیز توافق وجود دارد اما «‌این‌که برداشته شدن تحریم‌ها از چه زمانی شروع شود و چه مسیری را طی کند از جمله مسائلی است که مورد اختلاف طرفین است».

روحانی دستیابی به یک توافق نهایی را گام بسیار بزرگی دانست چرا که به اعتقاد او، حل یک معضل ۱۲ ساله کار دشواری است و نمی‌توان آن را یک روزه و یک ماهه حل کرد.

مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت های جهانی از روز سه‌شنبه، ۲۲ مهر (۱۴ اکتبر) در وین از سر گرفته می‌شود. مهمترین اختلاف مذاکره کنندگان بر سر تعداد سانتریفیوژهای ایران و نحوه لغو تحریم‌هاست.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود، از آمار‌های ارائه شده توسط دولت درباره رشد اقتصادی و نرخ تورم دفاع کرد.

چندی پیش بانک مرکزی ایران رشد اقتصادی را در فصل بهار در مقایسه با بهار سال قبل، ۴.۶ اعلام کرد. همچنین اعلام شد که نرخ تورم از ۴۵ درصد به ۲١ درصد رسیده است. دستیابی به رشد ۴.۶ درصدی برای فصل بهار از سوی برخی از کارشناسان با تردید روبرو شده بود اما روحانی در گفت و گوی تلویزیونی خود، این رشد را ناشی از افزایش صادرات نفت و ورود ماشین‌آلات و مواد اولیه تولید کنندگان دانست.

به گفته روحانی صنعت نفت ایران زمستان سال گذشته از رکود خارج شد و به دنبال آن صنایعی مانند خودروسازی رشد کردند.

به دنبال توافق هسته ای موقت ژنو میان ایران و ۱+۵، برخی از تحریم های ایران به طور موقت به حالت تعلیق درآمد و ایران امکان صدور نفت خود را پیدا کرد.

او با بیان این که نرخ تورم از ۴۵ درصد در سال گذشته به حدود ۲۰ درصد رسیده است، گفت که این معنای آن نیست که اجناس گران نمی‌شود، به این معناست که با شیب بسیار ملایمی گران می‌شود.

XS
SM
MD
LG