لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۰

دیدار جان کری، ظریف و اشتون، چهارشنبه در وین


وزیران خارجه ایران و ایالات متحده به همراه کاترین اشتون، نماینده اتحادیه اروپا، مذاکرات اتمی خود را از فردا از سر می‌گیرند.

محمد جواد ظریف و تیم مذاکره کننده هسته ای ایران، سه‌شنبه صبح راهی وین می‌شوند تا با همراهی کاترین اشتون، با جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده و مقامات مذاکره کننده آمریکا گفت و گو کنند.

تیم مذاکره کننده ایران به سرپرستی عباس عراقچی، روز سه‌شنبه با هیات ایالات متحده به سرپرستی ویلیام برنز دیدار خواهد کرد. در این دیدار هیات اتحادیه اروپا به سرپرستی کاترین اشتون نیز حضور خواهد داشت.

قرار است روز چهاشنبه نیز وزیران امور خارجه ایران و ایالات متحده با حضور کاترین اشتون با یکدیگر دیدار کنند.

آخرین دور مذاکرات هسته‌ای، بدون دستیابی به توافق قابل توجهی، شهریور ماه گذشته در نیویورک به پایان رسید. ایران و قدرت‌های جهانی برای دستیابی به یک توافق جامع و نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران، گفت و گو می‌کنند. در این بین، تعداد سانتریفیوژهای ایران و نحوه لغو تحریم‌ها، اختلاف اصلی میان ایران و کشورهای ۱+۵ است.

وزیر امور خارجه روسیه پس از پایان مذاکرات نیوریورک اعلام کرده بود که تنها ۵ درصد از متن توافق نهایی باقی مانده و بر سر ۹۵ درصد آن توافق شده است. این در حالیست که عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران گفته است احتمال هر اتفاق در مذاکرات، از جمله تمدید مهلت دستیابی به توافق، وجود دارد.

ایران و ۱+۵، بر اساس توافق پیشین، تا حدود ۶ هفته دیگر یعنی سوم آذر ماه فرصت دارند به توافق نهایی دست یابند در غیر این صورت برای تمدید مهلت مذاکرات گفت و گو خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG