لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۲

چشم انداز رسیدن به توافق با ایران در پایان مهلت مقرر


آنچه را ایران به عنوان پیشنهاد تازه سازش در برنامه هسته ای ارائه کرده است به گفته مذاکره کنندگان غربی امتیاز چندان زیادی در برندارد. به گزارش رویترز ایران در پیشنهاد تازه خود از مهار کردن بیشتر فعالیت های هسته ای در قبال لغو بخشی از تحریمهای اقتصادی خاصه تحریم های گزنده تر خبر داده است. ایران اکنون می داند که لغو یکباره تحریم ها عملی نیست و با همکاری تهران در برنامه هسته ای لغو تدریجی تحریم ها آغاز می شود و وقتی همکاری ها در این زمینه کامل شد همه آنها لغو می گردد.

مقام های غربی به خبرگزاری گفته اند در جریان گفتگوهای با ۱+۵، ایران پیشنهاد دایر بر مهار کردن هر چه بیشتر فعالیت ها خاصه غنی سازی اورانیوم را نپذیرفته است. مقام های آمریکائی در گفتگوها با همتایان ایرانی این نکته را روشن کرده اند که به محض رسیدن به توافق مورد نظر حرکت در جهت تعلیق تحریم ها شتاب خواهد گرفت.

در همین رابطه دنیس راس مشاور ارشد پیشین پرزیدنت اوباما در مقاله ای در نشریه "فارین افرز" به یافتن زمینه حد وسط در گفتگوها با ایران می پردازد و می نویسد اکنون دیگر کمتر کسی در مورد توافق جامع و همه جانبه با ایران در مهلت تعیین شده در ۲۴ ماه نوامبر ابراز خوش بینی می کند.

دنیس راس به گفتگوهای مقام های آمریکائی و ایرانی در ماه های اخیر و از جمله دیدار هفته پیش در وین می پردازد و می نویسد از این گفتگوها چیز معنی داری عاید نشده و پیشرفت چندانی به وجود نیامده است. بنابراین نشانه های اندکی به چشم می خورد که ایران کلا برنامه هسته ای اش را کنار بگذارد و در عوض همه تحریم ها برداشته شود.
حد اکثر اینکه ایران به شفافیت محدود در برنامه هسته ای اش ادامه دهد و تحریم ها هم کمتر شود. تنها چیزی که امکان دارد این است که ایران در دقیقه آخر امتیازهائی بدهد و مثلا در مورد مدت زمان توافق، تعداد سانتریفیوژها و حجم تولید آنها کوتاه بیاید، و واشنگتن نیر در ساعت یازدهم به این امتیازها واکنش مثبت نشان دهد. چنان احتمالی در ماه های آینده چندان دور به نظر نمی رسد.

XS
SM
MD
LG