لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۲

وندی شرمن: برخی می خواهند مذاکرات با ایران شکست بخورد


سخنرانی وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا پس از دریافت جایزه «هدایت ممتاز دیپلماسی»دانشگاه جرج تاون - ۲۵ شهریور ۱۳۹۳
سخنرانی وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا پس از دریافت جایزه «هدایت ممتاز دیپلماسی»دانشگاه جرج تاون - ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

وندی شرمن، مذاکره کننده ارشد آمریکا در گفتگوهای اتمی با ایران روز پنجشنبه گفت برخی از متحدان آمریکا و اعضای کنگره امیدوار هستند که دیپلماسی با ایران شکست بخورد، اظهاراتی که وظیفه دشوار دولت باراک اوباما برای رسیدن به یک توافق اتمی با ایران پیش از ضرب الاجل سوم آذرماه را نشان می دهد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، خانم شرمن، معاون وزیر امورخارجه آمریکا در امور سیاسی گفت مذاکره کنندگان تمرکزشان بر روی رسیدن به توافقی است که به دنیا اطمینان دهد برنامه هسته ای ایران صرفا صلح آمیز است.

در صورتی که ایران و قدرت های جهانی پیش از ضرب الاجل تعیین شده به یک توافق جامع اتمی برسند، تحریم های بین المللی علیه ایران به طور قابل توجهی برداشته می شود و ایران نیز فعالیت اتمی خود را محدود می کند.

آسوشیتدپرس می گوید از جمله دشواری های دولت اوباما، قبولاندن توافق احتمالی اتمی ایران به داخل و همکاران نزدیک منطقه ای است.

خانم شرمن در یک سخنرانی در مرکز تحقیقات استراتژیک و بین المللی گفت: «ما البته می دانیم که این روند مذاکرات، جنجالی است.»

او گفت: «برخی نگران هستند که مذاکرات شکست بخورد. برخی دیگر نیز به نظر می رسد که می ترسند مذاکرات به موفقیت برسد. خیلی ها درباره آن پرسش ها و شک و تردیدها دارند.»

شرمن گفت دولت اوباما با اعضای کنگره و با بسیاری از همکاران خارجی از جمله اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج فارس به طور مرتب گفتگو کرده است.

وندی شرمن گفت: «ما نگرانی های مختلفی را شنیده ایم و تا جایی که می توانیم سعی کرده ایم به سوالات دشوار پاسخ دهیم.»

معاون وزیر امورخارجه آمریکا تاکید کرد که دولت آمریکا در حالی از آن مذاکرات بیرون آمده که اعتقادش در این باره که دیپلماسی با ایران به خطرش می ارزد، تقویت شده است.

XS
SM
MD
LG