لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۷

دولت اوباما کنگره را در جریان گفتگوها با ایران می‌گذارد


دولت آمریکا کنگره را در جریان گفتگوهای اتمی با ایران می گذارد. روز چهارشنبه جان کری وزیر خارجه آمریکا گزارشهائی را رد کرد که گفته می شود کنگره درجریان گفتگوهای هسته ای با ایران قرار داده نمی شود. بگفته جان کری و چند مقام دیگر دولت آمریکا کنگره نقشی مهمی در این موضوع داشته و دولت قصد ندارد جزئیات توافقی احتمالی را از قانونگذاران پنهان کند.

جان کری می گوید: "برعکس. ما جلسات منظمی با کنگره داریم و آنها را در جریان میگذاریم. من حتی در دوران تعطیلی کنگره با سناتورها در مورد ایده هایمان در خصوص مذاکرات در تماس بوده ام."

روز یکشنبه روزنامه نیویورک تایمز نوشت باراک اوباما تصمیم گرفته در صورتیکه گروه ۱+۵ با ایران به توافق برسد آن را در کنگره به رای نگذارد. روز دوشنبه معاون سخنگوی کاخ سفید گزارش را خنده آور خواند.

روز چهارشنبه در برلین آقای کری تأکید کرد که هم رئیس جمهوری و هم خودش معتقدند نقش کنگره در این مذاکرات مهم است. دولت آمریکا می گوید در توافق احتمالی تحریمها مرحله ای و موقتاً به حالت تعلیق در می آید...نه اینکه کاملاً برداشته شود. و تعلیق به معنای آن نیست که کنگره نقشی نخواهد داشت... و مرتب در جریان هر گفتگو و مذاکره قرار خواهد گرفت.

قرار است وندی شرمن مذاکره کننده ارشد آمریکا کنگره را در جلسات غیر علنی در جریان گفتگوها بگذارد. یکی از شروط دولت آمریکا برای تعلیق تحریمها تأئید آژانس بین المللی انرژی اتمی از عمل ایران به مفاد توافق است.

سناتور دموکرات رابرت منندز رئیس کمیته روابط خارجی سنا گفت اگر توافق بخشهای غیرقانونی برنامه اتمی ایران را از بین نبرد کنگره اقدام خواهد کرد...اما صراحتاً نگفت چگونه.
سناتور مارک کرک، جمهوریخواه، هم که عضو همان کمیته است گفته است کنگره اجازه نخواهد داد رئیس جمهوری یکجانبه تحریمهایی را که سنا به اتفاق نظر تصویب کرد لغو کند. در بیانیه سناتور گفته شده : «دولت آمریکا با دور زدن کنگره در مسئله توافق اتمی ایران، در واقع کنگره را متحد و یکصدا می‌کند. ما از توافقی میان اوباما-خامنه‌ای حمایت نمی‌کنیم که کودکان ما را محتوم به داشتن آینده‌ای کند که در آن خاورمیانه سراسر، اتمی شود.» در مجلس نمایندگان هم روز دوشنبه اد رویس رئیس کمیته روابط خارجی در بیانیه ای از اینکه دولت اوباما در صدد دور زدن کنگره در باره توافق هسته ای با ایران است گفت: «از شنیدن گزارش های امروز صبح دایر بر اینکه دولت اوباما در صدد است هر نوع نقش کنگره را در برنامه هسته ای با ایران انکار کند سرخورده شده ام.»

بگزارش نیویورک تایمز، وزارت خزانه‌داری یک بررسی گسترده از قوانین کرده و به این نتیجه رسیده که برای تعلیق تحریمها آقای اوباما دارای اختیارات لازم است، اما این اقدام تنها برای مدتی محدود است و لغو دائم تحریم‌ها تنها در حوزه اختیارات و تصمیم‌گیری کنگره ایالات متحده است. و یک مقام دولتی آمریکا هم به نویسنده مقاله روزنامه گفته است تا آن زمان هم راه طولانی در پیش است.

XS
SM
MD
LG