لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۵

نماینده آمریکا در سازمان ملل: در حال بررسی جدی آزمایش موشکی ایران هستیم


سامانتا پاور نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد - آرشیو
سامانتا پاور نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد - آرشیو

نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز سه شنبه در واکنش به انتشار اخباری درباره آزمایش یک موشک بالیستیک میان‌برد جدید، گفت آمریکا در حال بررسی جدی صحت این اخبار است و در صورت تایید، آن را در شورای امنیت مطرح خواهد کرد.

سامانتا پاور پس از پایان نشست امروز شورای امنیت به خبرنگاران گفت "اگر تأیید شود که ایران برخلاف قطعنامه‌های شورای امنیت، روز ۲۱ نوامبر یک موشک بالستیک میان‌برد را آزمایش کرده است، آنگاه ایالات متحده آن را در شورا مطرح خواهد کرد و خواستار اقدام مناسب خواهد شد."

برخی رسانه های آمریکایی گزارش داده‌اند که ایران یک موشک میان‌برد بالیستیک جدید را آزمایش کرده است، که در صورت صحت می تواند ناقض دو قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد باشد.

برخی مقامات آمریکایی که نخواستند هویتشان فاش شود، به این رسانه ها گفته اند که این آزمایش موشکی در تاریخ ۲۱ نوامبر سال جاری (۳۰ آبان ماه)، انجام شده و موشک فراتر از مرزهای ایران نرفت.

شبکه خبری فاکس نیوز نیز به نقل از منابع اطلاعاتی گزارش داد که این آزمایش در نزدیکی بندر چابهار در جنوب شرق ایران و نزدیک مرز پاکستان انجام شده است.​

نماینده آمریکا در سازمان ملل: در حال بررسی جدی آزمایش موشکی ایران هستیم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:22 0:00

سفیر آمریکا در سازمان ملل در بخش دیگری از گفتگوی امروز خود با خبرنگاران گفت، به محض آن که بتوانیم آزمایش موشکی ایران را تایید کنیم، آن را به شورای امنیت خواهیم برد؛ همانطور قبلا به همراه بریتانیا و فرانسه در مورد آزمایش قبلی در ماه اکتبر انجام دادیم.

ایران در ماه اکتبر گذشته (اواسط مهر ماه) نیز از آزمایش یک موشک دوربرد زمین به زمین با نام "عماد" خبر داده بود، که با واکنش ایالات متحده روبرو شد. کاخ سفید درباره آن آزمایش گفت نشانه‌های محکمی وجود دارد که تهران قطعنامه های شورای امنیت را زیر پا گذاشته است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هنوز برای این که چگونه به آزمایش موشک عماد توسط ایران واکنش نشان دهد، در حال بحث و گفت‌وگو است. اما به گفته سامانتا پاور، این شورا روز سه شنبه هفته آینده درباره آزمایش موشکی ماه اکتبر ایران تشکیل جلسه خواهد داد.

در قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد که پیشتر در سال جاری میلادی صادر شد، ایران به مدت هشت سال از آزمایش موشک هایی که قابلیت حمل کلاهک هسته ای دارند، منع شده است.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفته است نقض قطعنامه های شورای امنیت موضوعی کاملا جدا از توافق جامع هسته‌ای ۲۳ تیر ماه است که میان ایران و قدرت های جهانی امضا شد.

شورای امنیت همچنین در قطعنامه‌ای که در سال ۲۰۱۰ میلادی تصویب کرده بود، ایران را از آزمایش هرگونه موشک بالیستیک منع کرد.

XS
SM
MD
LG