لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۰

آمریکا موضوع آزمایش موشک بالستیک در ایران را به شورای امنیت می کشاند


ايالات متحده از طريق شورای امنيت سازمان ملل متحد در صدد انجام اقدامی مناسب در پاسخ به آزمايش هفتۀ پيش موشک بالستيک از سوی ايران است.

سامانتا پاور، سفير ايالات متحده در سازمان ملل متحد در مصاحبه با صدای آمريکا گفت، با به تأييد رسيدن اينکه موشک آزمايش شده ايران قادر به حمل کلاهک هسته ای است، اين اقدام می‌تواند نقض آشکار قطعنامۀ ۱۹۲۹ شورای امنيت سازمان ملل متحد محسوب شود.

آمریکا آزمایش موشک عماد در ایران را به شورای امنیت می کشاند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

او روز جمعه ۱۶ اکتبر در يک مصاحبه اختصاصی با صدای آمريکا گفت که ايالات متحده در حال تهيۀ گزارشی در مورد آزمايش موشکی ايران است تا آن را در اختيار کميتۀ تحريم‌های ايران در شورای امنيت سازمان ملل قرار دهد و ممکن است خود، بطور مستقيم آن را با اعضای شورای امنيت در ميان بگذارد.

در همین رابطه، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در نشستی خبری در کاخ سفید، با اشاره به آزمایش موشکی اخیر ایران که پس از توافق جامع اتمی با آن کشور صورت گرفت، گفت: "هر چند در حال تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران هستیم، اما تحریم‌های مربوط به برنامه موشکی، نقض حقوق بشر و تروریسم را همچنان اعمال خواهیم کرد."

حسین دهقان، وزیر دفاع ایران روز یکشنبه از آزمایش موفقیت آمیز یک موشک دور برد زمین به زمین به نام "عماد" خبر داده بود.

در پی این آزمایش، مقامات آمریکا و سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، آن را نقض قطعنامه های شورای امنیت دانستند.

رییس جمهوری آمریکا با یادآوری این نکته که توافق جامع هسته‌ای ۲۳ تیر ماه ایالات متحده و هم‌پیمانان آن با ایران تنها برای جلوگیری از دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای تنظیم شده، تاکید کرد که با این حال، آمریکا و متحدانش اعمال فشار بر تهران به دلیل آزمایش‌های موشکی و رفتار بد آن کشور در منطقه را ادامه خواهند داد.

سامانتا پاور سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد در بخش دیگری از مصاحبه خود با صدای آمریکا در این باره گفت: "ممنوعيت‌های شورای امنيت در ارتباط با فعاليت‌های ايران در زمينه موشک‌های باليستيک و تحريم‌های تسليحاتی آن به قوت خود باقی است و ما به تلاش‌های خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای ابراز واکنشی مقتضی و متناسب با بی‌اعتنائی ایران به تعهدات بین المللی‌اش ادامه خواهیم داد."

خانم پاور البته گفت که اين مسئله احتمالاً تأثيری بر توافقنامه ماه تیر تهران با شش قدرت جهانی که به آن برجام هم گفته می شود، نخواهد داشت.

او افزود که آمريکا تحقيق کرده است و اکنون به نظر می‌رسد که ايران با آزمايش‌هائی که انجام داده است، قطعنامه‌های شورای امنيت را زير پا گذاشته است. به گفته او موشک آزمايش شده ذاتاً و بطور بالقوه قادر به حمل کلاهک هسته‌ای است.

سفير آمريکا در سازمان ملل متحد به خبرنگار صدای آمريکا گفت، ايالات متحده اين مسئله را در چند روز آينده در شورای امنيت سازمان ملل مطرح خواهد کرد.

با این حال محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز شنبه ۲۵ مهر در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه آلمان به خبرنگاران گفت که آزمایش موشک عماد به قطعنامه های شورای امنیت مربوط نیست چرا که این موشک قابلیت حمل کلاهک هسته ای را ندارد.

XS
SM
MD
LG