لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۷

تاکید فرمانده سپاه بر دخالت در سیاست و تداوم دشمنی با آمریکا


فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ضمن رد پذیرش هرگونه محدودیت از سوی ایران در حوزه موشکی و تسلیحاتی‌، عنوان کرد که سپاه به دنبال توسعه موشک‌های دوربرد است.

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه روز سه‌شنبه با حضور در یک نشست خبری درباره مسائل مختلف داخلی و خارجی اظهارنظر کرد. برخی طیف‌های سیاسی ایران معتقدند که سپاه یک نیروی نظامی است و به فرمان آیت‌الله خمینی از حضور و نقش‌آفرینی در سیاست منع شده است، اما آقای جعفری در رد این نظر گفت: " ابتدا قرار نبود سپاه نظامی باشد. بعداز جنگ به دلیل اینکه تهدیدات نظامی جدی شد سپاه لازم دید در این عرصه هم وارد شود اما نباید فراموش کنیم فلسفه وجودی سپاه حفظ انقلاب و دستاوردهای انقلاب اسلامی است."

او با بیان این که امروز "انقلاب اسلامی" بیش از تهدید نظامی با تهدیدات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مواجه است، این گونه استدلال کرد که چون "وظیفه ذاتی سپاه حفظ انقلاب و دستاوردهای انقلاب اسلامی است" پس این نیرو می‌تواند در همه حوزه‌ها وارد عمل شود.

به گفته آقای جعفری آنهایی که منتقد و مخالف حضور سپاه در سیاست هستند، "می‌خواهند از مسیر سیاسی یا فرهنگی اقداماتی علیه انقلاب اسلامی انجام دهند" و طبیعی است که "عملیات روانی و جوسازی علیه سپاه" انجام می‌دهند.

این مقام ارشد نظامی همچنین با تاکید بر این که "آمریکا هنوز هم شیطان بزرگ است" گفت: "ما نباید فریب این شعارهای جدید، مظلوم‌نمایی و مردم‌فریبی که آمریکا انجام می‌دهد را بخوریم. دشمنی آمریکا با جمهوری اسلامی نه تنها کم نشده بلکه زیادتر هم شده است و امروز می‌خواهد با روش و ابزار جدید وارد شود."

فرمانده سپاه پاسداران با انتقاد از افرادی که عنوان می‌کنند با توافق هسته‌ای "سایه شوم جنگ" از سر ایران برداشته شده و امنیت حاصل شده است، از این نگاه ابراز تاسف کرد و گفت که "این برداشت‌ها حق مردم ایران، فداکاری و حماسه‌های آنان و مولفه‌های اصلی قدرت جمهوری اسلامی نیست."

به گفته آقای جعفری در ادامه سال جاری هر ماه به طور متوسط یک یا دو رزمایش برگزار خواهد شد.

فرمانده سپاه همچنین با بیان این که "یکی از توانمندی‌های استراتژیک ما برخورداری از موشک‌های بالستیک زمین به زمین زیر برد ۲ هزار کیلومتر است" درباره اعمال محدودیت در برنامه‌های موشکی ایران گفت: "این موضوع به هیچ وجه مورد پذیرش جمهوری اسلامی نیست و هیچ کسی درایران وجود ندارد این نوع محدودیت‌ها را قبول داشته باشد. ما این توسعه را به دلیل نیاز انجام دادیم و با توانمندی بیشتر بر روی آن متمرکز شدیم."

XS
SM
MD
LG