لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۸

ایران می گوید یک موشک دور برد را آزمایش کرده است


حسین دهقان
حسین دهقان

خبرگزاری دولتی ایرنا، به نقل از حسین دهقان، وزیر دفاع ایران، از آزمایش موفقیت آمیز موشک دور برد زمین به زمین "عماد" خبر داد.

به گفته حسین دهقان این موشک که تمامی مراحل طراحی و ساخت آن توسط متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع صورت پذیرفته، نخستین موشک دوربرد جمهوری اسلامی ایران با قابلیت هدایت و کنترل تا لحظه اصابت به هدف است.

گرچه در توافق اتمی ایران و قدرت های جهانی محدودیت هایی برای فعالیت های موشکی ایران در نظر گرفته شده است، اما وزیر دفاع ایران می گوید برای افزایش قدرت دفاعی و توان موشکی کشور از هیچ فردی اجازه نمی‌گیریم و برنامه‌های دفاعی را به‌ویژه در حوزه موشکی با قاطعیت دنبال می‌کنیم.

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که به دنبال توافق هسته‌ای صادر شد، برنامه موشکی ایران همچنان برای چند سال در تحریم خواهد بود.

پیشتر در مرداد ماه، برخی از نمایندگان مخالف دولت حسن روحانی و توافق اتمی ایران و قدرت های جهانی، از حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران خواسته‌اند تا آزمایش‌های موشکی ایران را از سر بگیرد. آنها به نوعی گفته بودند که دولت حسن روحانی به خاطر مذاکرات اتمی آزمایش های موشکی را متوقف کرده است.

اما حسن فیروزآبادی، که از توافق اتمی ایران و قدرت های جهانی دفاع کرده، چند روز بعد خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت که آزمایش موشکی جمهوری اسلامی ایران "برابر مصوبات مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا، در زمان خود" انجام خواهد شد.

XS
SM
MD
LG