لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۹

واکنش وزیر دفاع ایران به خبر آزمایش یک موشک بالستیک با برد دو هزار کیلومتر


عکس مربوط به آزمایش موشکی ایران با موشک بالستیک قدر، اسفند سال ۱۳۹۴ است.
عکس مربوط به آزمایش موشکی ایران با موشک بالستیک قدر، اسفند سال ۱۳۹۴ است.

ساعاتی پس از انتشار سخنان معاون ستاد کل نیروهای مسلح مبنی از آزمایش موشک بالستیک با برد دو هزار کیلومتر، وزیر دفاع ایران گفت که موشکی با این برد آزمایش نشده است.

به نوشته خبرگزاری ایسنا، حسین دهقان، وزیر دفاع ایران دوشنبه ۲۰ اردیبهشت بدون اشاره به سخنان علی عبداللهی، معاون ستاد کل نیروهای مسلح، گفت: آزمایش موشکی با بُرد منتشر شده در رسانه‌ها نداشته‌ایم."

او نیروهای خارجی حاضر در منطقه خلیج فارس متهم کرد که قصد دارند حضور خود را در منطقه موجه جلوه دهند و "هر خبر و مسئله ای را به عاملی برای تهدید خود تبدیل کنند."

این سخنان در حالیست که ساعاتی پیش از آن، خبرگزاری تسنیم به نقل از علی عبداللهی، معاون پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح نوشت: "دو هفته پیش موشکی با برد دو هزار کیلومتر و خطای هشت متر آزمایش کردیم."

بر اساس گزارش این خبرگزاری، هنوز مشخص نیست که ایران موشک های با برد دو هزار کیلومتر خود را بهینه سازی کرده یا موشک جدیدی آزمایش کرده است.

اعلام آزمایش موشکی جدید از سوی معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران در حالیست که آخرین آزمایش موشکی ایران در اسفند ماه گذشته واکنش‌های جهانی در پی داشت.

این آزمایش ها که به پرتاب دو موشک قدر اچ و قدر اف با برد ۱۷۰۰ و ۲۰۰۰ کیلومتر مربوط بود موجب شد که آمریکا از شورای امنیت خواستار موضع گیری شده و بریتانیا نیز خواستار گزارش بان کی مون درباره احتمال نقض قطعنامه های شورای امنیت از سوی ایران بشود.

آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی معتقدند که آزمایش‌های موشکی ایران اگر چه نقض برجام نیست اما قطعنامه‌های موشکی شورای امنیت را نقض می‌کند.

سرانجام ایالات متحده آمریکا و متحدان اروپایی آن در یازدهم فروردین ماه امسال در نامه‌ای مشترک به دبیرکل سازمان ملل متحد، آزمایش‌های اخیر موشک‌های بالیستیک در ایران را مغایر قطعنامه شورای امنیت دانستند و گفتند این موشک ها قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای داشتند.

آمریکا نیز اسامی جدیدی را به فهرست تحریم‌های موشکی ایران افزود.

ایران و روسیه اما آزمایش های موشکی را نقض قطعنامه‌های شورای امنیت از سوی ایران نمی‌دانند.

آزمایش‌های موشکی ایران در اسفند ماه گذشته واکنش‌هایی را نیز در داخل به دنبال داشت. رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی مخالفان برنامه موشکی ایران را ناآگاه یا خائن دانست.

XS
SM
MD
LG