لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۰

واکنش مقام‌های آمریکایی به شلیک موشک بالستیک در رزمایش سپاه


در پی رزمایش موشکی سپاه پاسداران و شلیک موشک‌های بالستیک در روز چهارشنبه، قانونگذاران آمریکا خواستار واکنش جدی دولت و کنگره به این اقدام ایران شدند.

پل رایان رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه- ۱۸ اسفند- گفت قانونگذاران باید فشار برای وضع تحریم‌های جدید علیه تهران را ادامه دهند تا رژیم ایران خشونت و رفتار تحریک آمیز علیه آمریکا و متحدانش را خاتمه بدهد.

چند تن دیگر از قانونگذاران جمهوریخواه نیز خواستار وضع تحریم‌های جدید از سوی دولت باراک اوباما در واکنش به این اقدام شدند.

باب کورکر رییس کمیته روابط خارجی سنا با صدور بیانیه‌ای گفت: "بی‌اعتنایی کامل ایران به محدودیت‌های مقرر در باره موشک‌های بالستیک باید با عواقب سریع و فوری از جانب آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل روبرو شود."

سناتور کورکر اضافه کرد قصور در پاسخگو قرار دادن ایران سوالات جدی در مورد توانایی در اجرای اصل توافق هسته ای با ایران را مطرح میکند.

در همین رابطه مایک پمپئو عضو کمیته اطلاعاتی و روابط خارجی مجلس که اخیرا درخواست ویزای او برای سفر به ایران از طرف دولت تهران رد شد، در بیانیه ای گفت دوماه پس از تحریم‌های بی‌معنی رئیس جمهوری آمریکا علیه برنامه موشکی ایران، این کشور همچنان قطعنامه شورای امنیت را نقض می کند. آقای پمپئو اظهار امیدواری کرد که رئیس جمهوری آینده آمریکا در مقابل رفتار تجاوزکارانه ایران بایستد.

ماه گذشته مجلس نمایندگان طرحی را تصویب کرد که توان آقای اوباما را برای لغو تحریمها تحت توافق هسته‌ای با ایران محدود می‌کند، ولی در حال حاضر در سنا برنامه‌ای برای مطرح کردن این مصوبه مجلس وجود ندارد، هرچند اگر هم چنین برنامه باشد و این طرح تصویب شود با وتوی آقای اوباما روبرو خواهد شد.

با این حال باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا گفت تیم او به دنبال طرح جایگزینی است که بتواند با جلب حمایت قانونگذاران بیشتری در سنا از تصویب بگذرد.

در همین رابطه، ژنرال لوید آستین فرمانده ارشد فرماندهی مرکزی آمریکا نیز روز سه شنبه در پاسخ به سوال کلی آیوت سناتور جمهوریخواه گفت او نگران است که ایران به آزمایش موشک‌های بالستیک ادامه دهد و باور جامعه اطلاعاتی آمریکا بر این است که ایران با نیت دستیابی به موشک‌های قادر به حمل کلاهک‌های اتمی و دیگر فعالیت‌های خصمانه این آزمایش‌های موشکی را انجام می‌دهد.

XS
SM
MD
LG