لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

خامنه‌ای: حزب دموکرات و جمهوری‌خواه فرقی ندارد؛ مذاکره "اشتباه" است


رهبر جمهوری اسلامی در میان وزیر دفاع و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران
رهبر جمهوری اسلامی در میان وزیر دفاع و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران

رهبر جمهوری اسلامی ایران در بازدید از "نمایشگاه دستاوردهای صنعت دفاعی" تاکید کرد که افزایش "توان تهاجمی" ایران یک "حق مسلم و قطعی" است.‌ او همچنین اعلام کرد که بین حزب دموکرات و جمهوریخواه در آمریکا "ترجیحی" قائل نیست و مذاکره با آمریکا را بی‌فایده می‌داند.

آیت‌ اﻟله علی خامنه‌ای روز چهارشنبه ۱۰ شهریور پس از بازدید از این نمایشگاه وزارت دفاع، در جمع فرماندهان ارشد نظامی ایران گفت: "در دنیایی که قدرت‌های زورگو، سلطه گر [...] از تجاوز به کشورها و کشتار انسان‌های بی گناه هیچ ابایی ندارند، توسعه صنایع دفاعی و تهاجمی کاملا طبیعی است، زیرا این قدرت‌ها تا اقتدار کشور را احساس نکنند، امنیت تامین نخواهد شد."

آقای خامنه‌ای تنها خط قرمز ایران در "بخش تهاجمی" را تولید "سلاح‌های کشتار جمعی همچون سلاح شیمیایی و سلاح هسته‌ای" دانست و تاکید کرد که استفاده از این سلاح‌ها "براساس مبانی اعتقادی و دینی ممنوع هستند". او در عین حال گفت که "هیچ محدودیتی برای افزایش توان دفاعی" وجود ندارد.

رهبر جمهوری اسلامی ایران همچنین عنوان کرد که در نظر او "هیچ‌ یک از دو حزب مطرح در آمریکا، از لحاظ صلاحیت اخلاقی، ترجیحی بر دیگری ندارد" و تصور این که می‌توان با مذاکره با آنها به تفاهم رسید، "اشتباه" است.

او گفت: "اصرار من بر لزوم مذاکره نکردن با آمریکا به همین دلیل است و تجربه ثابت کرده که آمریکایی‌ها در مذاکرات به‌جای تفاهم، به‌ دنبال تحمیل خواسته های خود هستند که نمونه بارز آن نیز همین قضایای اخیر است."

این دومین دیدار آیت‌ اﻟله خامنه‌ای با فرماندهان نظامی ایران در هفته جاری است که با استقرار یک سامانه موشکی پیشرفته ساخت روسیه در سایت هسته ای "فردو" و نیز افزایش تنش میان سپاه پاسداران و نیروی دریایی آمریکا همزمان شده است.

روز دوشنبه هشتم شهریور ماه نیز از یک سامانه راداری جدید به نام "نذیر" در قلب کویر ایران رونمایی شد و ارتش ایران اعلام کرد که "از این پس هیچ پرنده رادارگریزی نمی‌تواند بدون اجازه وارد آسمان ایران اسلامی شود."

تنها ساعتی بعد، چند خبرگزاری ایرانی از قصد یک پهپاد آمریکایی برای ورود به حریم هوایی ایران و دریافت اخطار از سوی "پدافند هوایی ارتش" خبر دادند. این خبر در گفت‌وگوی صدای آمریکا با فرماندهی وزارت دفاع آمریکا در افغانستان تکذیب شد.

هفته گذشته هم نزدیک شدن قایق‌های تندروی ایران به ناوهای آمریکایی تا شلیک تیر اخطار هم پیش رفت و باعث اعتراض مقامات آمریکایی شد.

XS
SM
MD
LG