لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۸

قوه قضائیه: یکی از متهمان پرونده بابک زنجانی توسط پلیس بین الملل به ایران بازگردانده شد


یکی از جلسات دادگاه بابک زنجانی
یکی از جلسات دادگاه بابک زنجانی

در پی اعلام بازگردانده شدن یکی از متهمان پرونده فساد نفتی بابک زنجانی از سوی قوه قضائیه، وکیل بابک زنجانی این متهم را عامل اصلی انجام معاملات نفتی معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، اداره بین‌الملل این قوه روز یکشنبه ۲۶ دیماه اعلام کرد که متهم «ع . ز. م» یكی از متهمان اصلی پرونده فساد بزرگ نفتی در این روز به كشور مسترد شد.

بنابر اعلام قوه قضائیه، این متهم به دستور بازپرسی یک دادسرا در تهران و پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی تحت تعقیب بین المللی قرار گرفته بود. او ابتدا در كشور مالزی دستگیر شد اما استرداد او به نتیجه نرسید تا اینكه در كشور دیگری شناسایی و دستگیر شد.

خبرگزاری میزان گزارش داده است که نام «ع. ز . م» بارها در دادگاه بابک زنجانی به میان آمده است از جمله در جریان بررسی هزینه کردن ۵۰۱ میلیون دلار پول نقد، نام این متهم در موضوع ۵۰ میلیون دلار هزینه انبارداری برای وی برده شد. همچنین گفته شده که او یکی از واسطه‌های خرید بانک در مالزی بوده است.

رسول کوهپایه زاده وکیل بابک زنجانی نیز گفت که جای این متهم در دادگاه خالی بود چرا که او یکی از عوامل اصلی عملیات اجرایی خرید و فروشی نفت و تحویل محموله‌های نفتی بود.

بابک زنجانی، میلیارد جوانی که در زمان تحریم‌های بین‌المللی علیه صنعت نفت و شبکه بانکی ایران برای دور زدن تحریم‌ها و کمک به فروش نفت با دولت احمدی نژاد همکاری می‌کرد، به اتهام پرداخت نکردن بدهی ۱۰ هزار میلیارد تومانی خود به دولت و «فساد فی الارض» به اعدام محکوم شد.

مقامات جمهوری اسلامی بدهی بابک زنجانی به دولت را حدود دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو اعلام کرده‌اند که بخشی از آن به پول فروش نفت ایران در دوران تحریم و بخشی از آن به پول نقدی که دولت برای بازپرداخت بدهی‌ها به او داده بود، باز می‌گردد. دولت آقای روحانی اعلام کرد که بابک زنجانی این پول را به طلبکاران دولت نپرداخته است.

دستگاه قضایی ایران اعلام کرده است که اگر آقای زنجانی بدهی خود را بپردازد، احتمالا حکم او تغییر خواهد کرد. تا کنون با فروش اموال آقای زنجانی حدود دو هزار میلیارد تومان از بدهی او به دولت پرداخت شده است.

موضوع پرونده آقای زنجانی به کشکمش جناح های سیاسی در ایران بدل شده است. مقامات دولتی، به ویژه رئیس جمهوری ایران، پرونده فساد نفتی بابک زنجانی را نتیجه اقدامات دولت احمدی نژاد دانسته و عملکرد قوه قضائیه را در رسیدگی به این پرونده زیر سوال برده است.

قوه قضائیه اما گفته است که بابک زنجانی ارتباطاتی هم با ستاد انتخاباتی آقای روحانی داشته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG