لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۴

پاسخ روحانی به لاریجانی: شفاف‌سازی می‌کنیم، قوه قضائیه هم حساب‌ها را روشن کند


حسن روحانی در توییتر اعلام کرد که حاضر است با راه‌اندازی سامانه‌ای درباره حساب‌های دولت شفاف‌سازی کند اما در عین حال از قوه قضائیه هم خواست تا همه حساب‌های خود را «روشن کند».

در ادامه تنش لفظی میان رئیس جمهوری ایران و رئیس قوه قضائیه، حسن روحانی روز سه شنبه ۱۴ دی در دیدار با اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خواستار «شفافیت» در پرونده بابک زنجانی شد.

رئیس جمهوری ایران اما در حساب توییتری خود موضع تندتری گرفت و نوشت: «دولت حاضر است با تشکیل سامانه‌ای، تمام دخل و خرج‌ و حساب‌هایش را روشن کند و در مقابل انتظار است قوه قضائیه نیز همه حساب‌های خود را روشن نماید.»

آقای روحانی در دیدار با نمایندگان مجلس نیز عنوان کرده که «در پرونده بابک زنجانی و همکارانش که حدود ۲.۷ میلیارد دلار از بیت‌المال به یغما رفته و اکنون با سود متعلقه به بیش از ۳.۵ میلیارد دلار رسیده است؛ حق مردم است که بدانند در مورد این حجم عظیم از اموال متعلق به مردم چه کسانی و چگونه تصمیم گرفته‌اند و این حجم عظیم پول چگونه در اختیار یک فرد قرار گرفته و این اموال الان کجاست؟»

واکنش حسن روحانی به مواضع روز گذشته صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه است که با اشاره به ادعای کمک بابک زنجانی به ستاد انتخاباتی حسن روحانی تهدید کرده بود: «می‌توانیم تمام کسانی را که بابک زنجانی ادعاهایی در موردشان مطرح کرده است، احضار و در صورت لزوم بازداشت ‌کنیم تا معلوم شود که قضیه چه بوده است.»

آقای روحانی هفته گذشته عنوان کرده بود که قوه قضائیه از تحویل متهم به وزارت اطلاعات جلوگیری کرده و در پرونده بابک زنجانی مشخص نشد همدستان او چه کسانی بودند و چرا او به چنین جایگاهی رسیده بود.

صادق لاریجانی از سوی دو نماینده مجلس درباره واریز مابلغ در اختیار قوه قضائیه به حساب‌های شخصی رئیس این قوه مورد سوال قرار گرفته است.

همزمان اکبر ترکان، مشاور عالی حسن روحانی و معاون ستاد انتخاباتی او در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ به وبسایت جماران گفت که ادعای کمک بابک زنجانی به ستاد روحانی «دروغ» است.

او پیشنهاد کرد که اگر همه کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲«اعلام کنند از چه کسانی پول گرفتند و کجاها خرج کردند» ستاد روحانی هم حساب‌های خود را منتشر خواهد کرد.

آقای ترکان همانند سایر مقامات دولتی به صدور حکم اعدام برای بابک زنجانی ایراد گرفت و گفت: «پول‌هایی که از بیت المال رفته با اعدام او بر می‌گردد ؟ من می‌گویم باید پول ها را پس بگیریم بعد هر حکم قضایی که تایید شد اجرا شود ولی پول ها را باید بدهد. من نمی‌دانم پشت بابک زنجانی کیست؟ ولی نمی‌توانم باور کنم این تک نفره است. من پیشنهاد می‌کنم مقامات ذیربط برای احقاق حقوق مردم ته این را کشف کنند که کی هست.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG