لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۸

وزارت خارجه هم به اظهارات صادق لاریجانی واکنش نشان داد؛ کنایه های تان موجب تعجب است


بیانیه وزارت خارجه از قوه قضائیه انتقاد کرده که با اینکه در دوسال گذشته به همه درخواست ها پاسخ داده، حال مورد انتقاد قرار گرفته است.
بیانیه وزارت خارجه از قوه قضائیه انتقاد کرده که با اینکه در دوسال گذشته به همه درخواست ها پاسخ داده، حال مورد انتقاد قرار گرفته است.

در ادامه تنش بین قوه قضائیه و دولت ایران، وزرات امورخارجه در بیانیه ای به اظهارات صادق لاریجانی واکنش نشان داد و اعلام کرد تاکنون این وزارتخانه از سوی مسئولان قضایی مورد تقدیر قرار گرفته است اما حال که به این نهاد «کنایه» زده شده، این موجب «تعجب» شده است.

روز پنجشنبه ۱۶ دی، وزارت خارجه ایران در بیانیه ای در خصوص نقش این وزارتخانه در پیگیری پرونده بابک زنجانی پاسخ داد و اعلام کرد: وزارت امور خارجه از دو سال قبل تاکنون با قوه قضائیه همکاری کامل کرده و هیچ درخواستی را بی پاسخ نگذاشته است و هیچ گاه نیز گلایه ای از سوی مقامات محترم قضائیه در این زمینه نشنیده است.

این بیانیه در واکنش به اظهارات روز دوشنبه رئیس قوه قضائیه صادر شده است. صادق لاریجانی در ادامه انتقادات دولت و قوه قضائیه، در انتقاد از دولت حسن روحانی از وزارت خارجه انتقاد کرد و گفته بود، برررسی و ردیابی این بخش از کار مربوط به وزارت خارجه است.

لاریجانی همچنین گفته بود، رد پول‌هایی که داده شده در اختیار بانک مرکزی و وزارت خارجه است. بررسی و ردیابی این امور دیگر ربطی به قوه قضاییه ندارد.

در مقابل این اظهارات، وزارت خارجه ایران روز پنجشنبه در بیانیه خود آورده، این نهاد بخاطر همکاری با قوه قضائیه بارها مورد «تقدیر نهادهای پیگیر پرونده» قرار گرفته است.

در پایان بیانیه وزارت امور خارجه ایران آمده، اظهارات غیرمنتظره اخیر برخی مسئولان محترم این قوه در مورد این وزارتخانه که همواره مورد محبت و لطف دستگاه قضایی قرار داشته است و کنایه به تلاش های مخلصانه سربازان کشور در عرصه دیپلماسی و دستاوردهای افتخارآمیز ملت ایران در ارتباط با برجام ، سبب تعجب شده است.

اختلاف دو قوه بر سر نقش بابک زنجانی

تنش میان دو رئیس قوه جمهوری اسلامی ایران از آنجایی شروع شد که حسن روحانی هفته گذشته عنوان کرد قوه قضائیه از تحویل بابک زنجانی به وزارت اطلاعات جلوگیری کرده و در پرونده این میلیاردر فعال در حوزه تجارت نفت مشخص نشد همدستان او چه کسانی بودند و چرا او به چنین جایگاهی رسیده بود.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه روز ۱۳ دی پاسخ تندی به آقای روحانی داد و با بیان این که زنجانی ادعا می‌کند «میلیاردها تومان به انتخابات ریاست جمهوری کمک کرده است»، گفت: « «ما حرفی نداریم و می توانیم تمام کسانی را که بابک زنجانی ادعاهایی در موردشان مطرح کرده است، احضار و در صورت لزوم بازداشت ‌کنیم تا معلوم شود که قضیه چه بوده است.»

یک روز پس از آن حسن روحانی در توییتر اعلام کرد که حاضر است با راه‌اندازی سامانه‌ای درباره حساب‌های دولت شفاف‌سازی کند اما در عین حال از قوه قضائیه هم خواست تا همه حساب‌های خود را «روشن کند».

روز چهارشنبه نیز معاون اول قوه قضائیه با متهم کردن دولت به «فریبکاری» درخواست کرد تا منابع مالی ستاد انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری گذشته اعلام شود.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول و سخنگوی قوه قضائیه روز چهارشنبه ۱۵ دی در همایشی تاکید کرد که حساب‌های قوه قضائیه «کاملا شفاف» است.

او همچنین به حسن روحانی که روز گذشته توییت کرده بود دولت حاضر است با تشکیل سامانه‌ای، تمام دخل و خرج‌ و حساب‌هایش را روشن کند، پاسخ داد: «خب چرا نمی‌کنید؟ چه کسی جلوی شما را گرفته است؟»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG