لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۵

دیوان عالی، حکم اعدام بابک زنجانی را تایید کرد


بابک زنجانی در جلسه دادگاه
بابک زنجانی در جلسه دادگاه

معاون دیوان عالی جمهوری اسلامی اعلام کرد که حکم اعدام بابک زنجانی تایید شده است.

به گزارش خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، غلامرضا انصاری، معاون نظارت و بازرسی دیوان عالی روز شنبه ۱۳ آذر گفت که حکم اعدام بابک زنجانی، متهم ردیف اول پرونده فساد مالی در فروش نفت توسط دیوان عالی تایید و حکم اعدام مهدی شمس و حمید فلاح هروی متهمان ردیف دوم و سوم پرونده نقض شد.

این مقام دیوان عالی جمهوری اسلامی با اشاره به آغاز رسیدگی به پرونده در دی ماه سال ۹۳، گفت که قرار مجرمیت بابک زنجانی ۲ هزار صفحه و پرونده آن بسیار سنگین است از این رو رسیدگی به آن طول کشیده است.

بابک زنجانی، میلیارد ۴۱ ساله ایرانی به اتهام بدهی چند هزار میلیاردی و پرداخت نکردن پول نفت دولت محاکمه شد. او در جلسات دادگاه، تحریم بانکی ایران را دلیل پرداخت نکردن بدهی خود به دولت ایران اعلام کرد و وعده داد که این بدهی را پرداخت کند اما مقامات دولت ایران اعلام کردند که هیچ پولی از سوی بابک زنجانی دریافت نکرده‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی بدهی بابک زنجانی به دولت را حدود دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو اعلام کرده‌اند که بخشی از آن به پول فروش نفت ایران در دوران تحریم باز می‌گردد.

دولت ایران در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد تحت فشار تحریم‌های بین‌المللی و ناکامی در فروش نفت، بخشی از این معاملات را به اشخاص و نهادهای واسطه از جمله بابک زنجانی واگذار کرد. بخش دیگر بدهی آقای زنجانی مربوط به پول نقدی است که به گفته رئیس جمهوری ایران، حسن روحانی، دولت پیشین در اختیارش گذاشت تا بخشی از بدهی‌های خارجی دولت را پرداخت کند که این کار هم انجام نشده است.

سرانجام در پی شکایت وزارت نفت بابک زنجانی بازداشت، محاکمه و اسفند ماه گذشته محکوم به اعدام شد.

وزیر نفت ایران در واکنش به این حکم اعلام کرد که دولت در پی اعدام زنجانی نیست چرا که او مانند جعبه سیاهی است که با اجرای حکم اعدام، از بین می‌رود. به گفته بیژن زنگنه، بابک زنجانی حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی به دولت دارد اما اموال او حدود دو هزار میلیارد دلار ارزش دارد. ضمن اینکه فروش آنها هم با مشکلاتی روبرو بوده است.

در مقابل، بابک زنجانی که پیشتر در مصاحبه‌ای خود را "بسیجی اقتصادی" معرفی کرده بود در جلسات دادگاه اعلام کرد که با دور زدن تحریم‌ها و فروش نفت به "نظام" خدمت کرده است.

وکلای او هم گفتند که به دلیل تحریم‌ها و برخی کارشکنی‌ها امکان انتقال پول به حساب وزارت نفت را ندارند.

بابک زنجانی روابط نزدیکی با دولت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران داشت. با این حال، برخی از او به عنوان یک کارآفرین نام برده اند که در خارج و داخل ایران مشاغل زیادی ایجاد کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG