لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۳

اژه ای: در صورت پرداخت بدهی بابک زنجانی امکان تغییر حکم او وجود دارد


سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی اعلام کرد که در صورت پرداخت بدهی بابک زنجانی، احتمال تغییر حکم اعدام او وجود دارد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای روز یکشنبه ۲۱ آذر در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره احتمال تخفیف در مجازات اعدام بابک زنجانی، با بیان اینکه این متهم هنوز برای پرداخت بدهی خود زمان دارد، گفت که اگر این متهم پول را برگرداند می‌تواند از امتیاز قانونی خود استفاده کند.

به گفته او، حکم در دیوان عالی به تایید رسیده است اما در صورت پرداخت بدهی، مکانیزمی برای تغییر آن وجود دارد. آقای اژه ای گفت: «متهم به طور طبیعی برای پرداخت بدهی خود مقداری وقت دارد چون حکم دو متهم دیگر این پرونده نقض شده است و ممکن است در جریان سوال و جواب از آن دو نفر و رسیدگی مجدد به اتهام آنها نیاز به حضور وی باشد.»

بابک زنجانی، میلیارد ۴۱ ساله ایرانی به اتهام بدهی چند هزار میلیاردی و پرداخت نکردن پول نفت دولت محاکمه شد. او در جلسات دادگاه، تحریم بانکی ایران را دلیل پرداخت نکردن بدهی خود به دولت ایران اعلام کرد و وعده داد که این بدهی را پرداخت کند اما مقامات دولت ایران اعلام کردند که هیچ پولی از سوی بابک زنجانی دریافت نکرده‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی بدهی بابک زنجانی به دولت را حدود دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو اعلام کرده‌اند که بخشی از آن به پول فروش نفت ایران در دوران تحریم باز می‌گردد.

سرانجام اسفند ماه گذشته دادگاه این متهم را به اعدام محکوم کرد و دیوان عالی کشور نیز ۱۳ آذر ماه حکم او را تایید کرد.

در مقابل، بابک زنجانی که پیشتر در مصاحبه‌ای خود را «بسیجی اقتصادی» معرفی کرده بود در جلسات دادگاه اعلام کرد که با دور زدن تحریم‌ها و فروش نفت به «نظام» خدمت کرده است.

وکلای او هم گفتند که به دلیل تحریم‌ها و برخی کارشکنی‌ها امکان انتقال پول به حساب وزارت نفت را ندارند. با این حال این وکلا چندی پیش اعلام کرده‌اند که برخی از شرکای خارجی آقای زنجانی بدهی او را پرداخت می کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG