لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۸

مرتضوی: حکم دیوان عالی علیه من غیرقانونی است


سعید مرتضوی در دادسرا
سعید مرتضوی در دادسرا

سعید مرتضوی، معاون پیشین دادستان کل ایران، حکم دیوان عالی کشور علیه خود مبنی بر تایید محرومیت از قضاوت و انفصال از خدمات دولتی را غیرقانونی دانست.

مرتضوی با غیرقانونی دانستن انتقال پرونده او از یک شعبه دیوان عالی کشور به شعبه دیگر، به ایسنا گفت: «قاضی شعبه جدید را نیز در تایید این محکومیت دخالت ندادند؛ بلکه یک قاضی بازنشسته را برای تایید محکومیت من مامور کردند که این امر نیز خلاف قانون و عرف دیوان عالی کشور است».

سعید مرتضوی که در ارتباط با پرونده جنایات بازداشتگاه کهریزک محاکمه شده، به انفصال دائم از خدمات قضایی و پنج سال انفصال خدمات دولتی و اداری محکوم شده بود. شنبه شب گذشته، ۲۴ آبان اعلام شد که دیوان عالی کشور این حکم را تایید کرده است.

به دنبال مرگ تعدادی از بازداشت شدگان اعتراضات سال ۸۸ در بازداشتگاه کهریزک، این بازداشتگاه تعطیل شد و مسئولان مرتبط با پرونده کهریزک محاکمه شدند. حکومت ایران مرگ ۴ نفر را در اثر شکنجه ضرب و جرح تایید کرد. سعید مرتضوی در آن هنگام دادستان عمومی و انقلاب تهران بود و پس از آن به معاونت دادستانی کل کشور منصوب شد.

مرتضوی در سمت قاضی و رئیس دادگاه مطبوعات، در اواخر دهه هفتاد خورشیدی با توقیف مطبوعات و محاکمه روزنامه نگاران شناخته شد. از او به عنوان مسئول مرگ زهرا کاظمی، عکاس ایرانی کانادایی که در بازداشت کشته شد نیز یاد شده است.

سعید مرتضوی که در دولت محمود احمدی‌نژاد به ریاست سازمان تامین اجتماعی منصوب شد، پرونده‌ای نیز به اتهام فساد مالی در ارتباط با تامین اجتماعی دارد.

XS
SM
MD
LG