لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۱

محاکمه غیرعلنی سعید مرتضوی آغاز شد


محاکمه سه نفر از متهمان پرونده بازداشتگاه کهریزک، سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران، معاون او و یک دادیار دادسرای تهران روز سه شنبه آغاز شد.

خبرگزاری مهر می گوید محاکمه متهمان به صورت غیر علنی در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری تهران، به ریاست سیامک مدیر خراسانی، در مجتمع امام خمینی دادگستری تهران صورت می گیرد.

خبرگزاری مهر می گوید سه متهم در مرگ سه نفر از بازداشت شدگان از سوی دادستان تهران مجرم شناخته شده اند. مخالفان شمار کشته شدگان بازداشتگاه کهریزک را چهار نفر اعلام کرده اند.

در اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، شماری از مخالفان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه کهریزک منتقل شدند. یکی از این افراد محسن روح الامینی، دانشجو، بود که در بر اثر شکنجه کشته شد. پدر او از نزدیکان محسن رضایی و از حامیان آیت الله خامنه ای است.

بازداشتگاه کهریزک به دستور آیت الله خامنه ای تعطیل شد. مخالفان می گویند تعداد بیشتری از معترضان در دیگر بازداشتگاه ها شکنجه شدند اما به پرونده آنها رسیدگی نشده است.

مهدی کروبی، یکی از نامزد های معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ گفته بود به شماری از معترضان در بازداشتگاه کهریزک تجاوز جنسی شده است. مقامات جمهوری اسلامی این اظهارات را رد کردند.

محاکمه سعید مرتضوی چند هفته پس از انتشار فیلمی از گفتگوی سعید مرتضوی با فاضل لاریجانی، یکی از برادران علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی و صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه، توسط محمود احمدی نژاد در مجلس صورت می گیرد.

آقای احمدی نژاد در آن جلسه برادر روسای دو قوه دیگر جمهوری اسلامی را به فساد اقتصادی و سوءاستفاده از قدرت متهم کرد.
XS
SM
MD
LG