لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۶

محکومیت مرتضوی به انفصال از خدمت و جریمه نقدی


رای دیوان عدالت اداری به عزل مرتضوی و مقاومت دولت
رای دیوان عدالت اداری به عزل مرتضوی و مقاومت دولت
خبرگزاری مهر روز سه شنبه ١١ تیر از صدور حکم برای قضات متهم در پرونده سه تن از معترضان به نتیجه انتخابات سال ١٣٨٨ خبر داد که در بازداشتگاه کهریزک جان باخته اند.

بنا بر این گزارش، این قضات به «انفصال دائم از خدمات قضایی و پنج سال انفصال از خدمات دولتی» محکوم شده اند. سعید مرتضوی، متهم ردیف اول پرونده همچنین به اتهام «گزارش خلاف واقع» به ۲۰۰ هزار تومان جریمه نقدی نیز محکوم شده است. مرتضوی از اتهام معاونت در قتل محمد کامرانی (یکی از کشته شدگان کهریزک) با نظر اکثریت قضات تبرئه شده است.

این خبر در حالی منتشر می شود که دیروز (دوشنبه ١٠ تیر) غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، از صدور حکم برای قضات متهم در این پرونده خبرداده بود. او گفته بود که متهمان و وکلایشان پس از ۲۰ روز از ابلاغ حکم، فرصت دارند خواستار تجدیدنظر شوند.

متهمان پرونده کهریزک سعید مرتضوی، حسن زارع دهنوی (معروف به قاضی حداد) و علی‌اکبر حیدری‌فر، سه مقام پیشین قضایی ایران هستند که با شکایت خانواده محسن روح الامینی، امیر جوادی فر و محمد کامرانی محاکمه شدند. این سه نفر در جریان ناآرامی های پس از انتخابات بحث انگیز ریاست جمهوری سال ٨٨ و اعلام برندگی محمود احمدی نژاد در آن، بازداشت شدند و پس از انتقال به بازداشتگاه کهریزک جان سپردند.
XS
SM
MD
LG