لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۸

سعید مرتضوی‌:‌ از شیوه دادگاه ناراضی هستیم


یک روز پس از برگزاری چهارمین جلسه دادگاه پرونده کهریزک، سعید مرتضوی، متهم ردیف اول گفت که از روند دادگاه راضی نیست زیرا دادگاه غیرعلنی است در صورتی که اتهامات ما را به صورت علنی در داخل و خارج «در بوق کرده اند.»

او گفت ما از «شیوه» دادگاه ناراضی هستیم و می خواهیم از جلسه آینده این دادگاه علنی و با حضور خبرنگاران باشد.

خبرگزاری ایلنا، به نقل از دادستان سابق تهران در جمع خبرنگاران گفت:‌ «‌حرف های ما را شما تحریف می کنید… جلسه قبل چیزی راجع به روح الامینی گفتم که شما به گونه ای دیگر آن را منعکس کردید به طوری که (عبدالحسین) روح الامینی گفت حتی مرغ پخته هم خنده اش می گیرد.»

به گزارش خبرگزاری مهر در این دادگاه سعید مرتضوی مدعی شد که عبدالحسین روح الامینی به وظایف پدری خود عمل نکرده است.

مرتضوی در اظهارات تازه اش گفته است که:‌ «من در خصوص مسئولیت پذیری گفتم اگر دادستان باید مسئولیت بپذیرد به توصیه مسئولین پدران فرزندان بازداشت شده در کهریزک نیز باید مسئولیت می پذیرفتند. »

همچنین خبرگزاری مهر گفت علی اکبر حیدری فر، یکی دیگر از متهمان پرونده گفت اظهارات نقل شده از خودش را تکذیب کرده است. قبلا خبرگزاری ها به نقل از او گفتند که شاهدان عبدالحسین روح الامینی جزو متهمان پرونده هستند. به گزارش مهر آقای حیدری فر با تکذیب این امر گفت:‌ «من چنین حرفی نزدم و گفتم فرزند ایشان در اغتشاشات شرکت داشت و عکس او هم در سایت ها وجود دارد.»

عبدالحسین روح الامینی پدر محسن روح الامینی است که در بازداشتگاه کهریزک جان باخت.

در کیفر خواست دادستانی، سعید مرتضوی به «مشارکت در بازداشت غیرقانونی و معاونت در تنظیم گزارش خلاف واقع از طریق امر یا ترغیب ماموران مربوطه به تنظیم گزارش خطاب به خود» و آقایان زارع دهنوی و حیدری فر به «مشارکت در بازداشت غیرقانونی» متهم شده اند. جلسه بعدی رسیدگی به پرونده کهریزک قرار است ١١ اردیبهشت برگزار شود.

در تیرماه ١٣٨٨ و در جریان ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران، شماری از معترضان بازداشت شده به بازداشتگاه کهریزک در جنوب تهران منتقل شدند و تعدادی از آنان براثر بدرفتاری ماموران کشته شدند.

XS
SM
MD
LG