لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۸

جلسه چهارم محاکمه قضات کهریزک پشت درهای بسته


محسن روح الامینی، یکی از کشته شدگان بازداشتگاه کهریزک
محسن روح الامینی، یکی از کشته شدگان بازداشتگاه کهریزک
چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات قضات پرونده بازداشتگاه کهریزک، روز دوشنبه ٩ اردیبهشت به طور غیرعلنی برگزار شد و در آن سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران، حسن زارع دهنوی معاون وقت او و علی اکبر حیدری فر، دادیار سابق دادستانی تهران حضور داشتند.

جلسه چهارم پرونده کهریزک یک ماه و نیم پس از جلسه سوم دادگاه برگزار شد و مسئولان علت وقفه طولانی میان جلسات را احضار شهود و مطلعان برای حضور در دادگاه توصیف کردند.

خبرگزاری ایسنا نوشت که علی اکبر حیدری فر، قبل از دادگاه به خبرنگاران گفته بود که دستور انتقال بازداشت شدگان به کهریزک را او صادر کرده و مرتضوی، دادستان وقت تهران نقشی در این تصمیم نداشته است.

سعید مرتضوی، متهم ردیف اول این پرونده پیشتر گفته بود که در زمان انتقال متهمان به کهریزک، در مرخصی بوده است.

خبرگزاری ایلنا در گزارشی در این باره گفت که دو نفر از شهود پرونده اجازه ورود به دادگاه نیافتند. این شهود گفته اند که در کهریزک و در کنار کشته شدگان بوده اند.

علی اکبر حیدری فر، از متهمان پرونده قبل از دادگاه گفته بود: «شاهدانی که روح الامینی معرفی کرده از متهمان کهریزک هستند و حق شهادت ندارند.»

به گزارش خبرگزاری مهر در این دادگاه سعید مرتضوی مدعی شد که عبدالحسین روح الامینی به وظایف پدری خود عمل نکرده است. آقای روح الامینی در جواب به این اظهارات به خبرگزاری مهر گفته است: «مرغ پخته نیز به این حرف ها می خندد. اگر کسی با مقامات در ارتباط نبود، باید این بلا به سرش بیاید؟» او گفت: «حداقل توقع ما قبول مسئولیت، عذرخواهی، استعفا و برکناری بود و اگر اینکارها اتفاق نیفتاد این افراد محاکمه شوند. من به وظیفه پدری ام عمل می کنم تا این اتفاق برای فرزندان پدران دیگر تکرار نشود.»

عبدالحسین روح الامینی پدر محسن روح الامینی است که در بازداشتگاه کهریزک جان باخت.

در کیفر خواست دادستانی، سعید مرتضوی به «مشارکت در بازداشت غیرقانونی و معاونت در تنظیم گزارش خلاف واقع از طریق امر یا ترغیب ماموران مربوطه به تنظیم گزارش خطاب به خود» و آقایان زارع دهنوی و حیدری فر به «مشارکت در بازداشت غیرقانونی» متهم شده اند. جلسه بعدی رسیدگی به پرونده کهریزک قرار است ١١ اردیبهشت برگزار شود.

در تیرماه ١٣٨٨ و در جریان ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران، شماری از معترضان بازداشت شده به بازداشتگاه کهریزک در جنوب تهران منتقل شدند و تعدادی از آنان براثر بدرفتاری ماموران کشته شدند.
XS
SM
MD
LG