لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۶

تداوم تقابل با هنرمندان؛ فاطمه معتمدآریا را ممنوع‌الخروج کردند، نمایش در «وین» لغو شد


فاطمه معتمدآریا / پوستر نمایش «بچه»
فاطمه معتمدآریا / پوستر نمایش «بچه»

در ادامه تلاش جمهوری اسلامی برای تحمیل حجاب اجباری به زنان به خصوص هنرمندان ، نهادهای امنیتی از خروج فاطمه معتمدآریا، بازیگر سرشناس سینما و تئاتر و گروه نمایش او برای سفر به اتریش، جلوگیری کردند.

قرار بود خانم معتمد آریا، به‌همراه گروه نمایش «بچه» راهی «وین» شوند تا این نمایش را در جشنوارۀ «وینرفست فوخن» در پایتخت اتریش اجرا کنند.

برگزارکنندگان جشنوارۀ «وینرفست فوخن» با اعلام لغو اجرای نمایش «بچه»، در اطلاعیه‌ای که روی اینستاگرام این جشنواره قرار گرفت، از این‌که «واقعیت‌های سیاسی ایران» مانع حضور هنرمندان ایرانی در این رویداد فرهنگی-هنری شده است ابراز تأسف کردند.

مهران نائل، از بازیگران نمایش «بچه»، نیز در صفحه اینستاگرام خود تایید کرد که چند شب پیش «در فرودگاه» از خروج دست‌اندرکاران این نمایش جلوگیری شده است.

این نمایش به کارگردانی افسانه ماهیان و نویسندگی نغمه ثمینی قرار بود برای چهار شب در وین اتریش به روی صحنه برود.

چندی پیش مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ از تشکیل پرونده قضائی برای فاطمه معتمدآریا بازیگران سینما و تلویزیون به دلیل آنچه «کشف حجاب در مراسم نکوداشت آتیلا پسیانی» عنوان شده است، خبر داده بود.

این در حالی است که با وجود اعلام برخی مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی مبنی بر «ارجاع پرونده بازیگران مخالف حجاب اجباری به دادگاه‌های امنیتی»، یک مسئول حقوقی در «خانه سینما» ۲۳ اردیبهشت به روزنامه شرق گفته بود که رویه برخورد با این پرونده‌ها تغییر کرده و از حالت امنیتی خارج شده است.

مهدی کوهیان، عضو کمیته پیگیری حقوقی وضعیت هنرمندان تصریح کرد :«در ماه‌های گذشته برخورد‌ها با این هنرمندان امنیتی بود و آنها توسط نهادهای امنیتی بازداشت می‌شدند، دادسرای اوین به پرونده آنها رسیدگی می‌کرد، و در نهایت به دادگاه انقلاب فرستاده می‌شد اما در حال حاضر این پرونده‌ها به روال قانونی برگشته و در دادسرای عمومی و دادسرای فرهنگ و رسانه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

پانته‌آ بهرام، فاطمه معتمدآریا، افسانه بایگان، باران کوثری، کتایون ریاحی، گلاب آدینه، و شقایق دهقان از جمله هنرمندانی هستند که تصاویر بدون حجاب اجباری آنها در دو ماه گذشته در شبکه‌های اجتماعی و برخی رسانه‌ها منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG