لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۸

دو بازیگر سینما به دلیل «کشف حجاب» به «تشویش اذهان عمومی» متهم شدند


افسانه بایگان و فاطمه معتمدآریا در مراسم بزرگداشت آتیلا پسیانی
افسانه بایگان و فاطمه معتمدآریا در مراسم بزرگداشت آتیلا پسیانی

دو روز پس از حضور بدون حجاب دو بازیگر سینما در مراسم بزرگداشت آتیلا پسیانی، مرکز «اطلاع رسانی پلیس پایتخت» از تشکیل پرونده قضایی برای افسانه بایگان و فاطمه معتمدآریا به دلیل «کشف حجاب و تشویش اذهان عمومی» خبر داد.

در اطلاعیه‌ «مرکز اطلاع‌رسانی پلیس» که خبرگزاری «فارس» روز سه‌شنبه منتشر کرده، از ارسال پرونده به «مقامات قضایی» هم خبر داده است.

حضور بدون حجاب افسانه بایگان و فاطمه معتمدآریا در مراسم نکوداشت آتیلا پسیانی، کارگردان و بازیگر پیشکسوت، در خانه هنرمندان و انتشار تصاویر آن در فضای مجازی در دو روز گذشته بازتاب‌های فراوانی در پی‌داشت، بخصوص حضور بدون حجاب اجباری افسانه بایگان، بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون ایران در حالی که گوشواره‌های با نماد شیر و خورشید آویخته بود.

تصاویر بدون حجاب او با گوشواره‌هایی با نشان شیر و خورشید توجه کاربران در شبکه‌های اجتماعی را جلب کرد.

یغما فخشامی، روزنامه‌نگاری که پیش از این سابقه بازداشت نیز داشته است، در توییتی با انتشار عکس افسانه بایگان در کنار کتایون ریاحی و پانته‌آ بهرام، گفت واقعیت این است که «زنان در طول تاریخ هیچ جنگی را نباخته‌اند.»

مینا اکبری، روزنامه‌نگار و فیلم‌ساز، نیز حضور بدون حجاب اجباری افسانه بایگان در این مراسم را از آن رو دانست که او خواسته «تا خواهرانش را در این مبارزه تنها نگذارد.»

احسان کرمی، بازیگر و خواننده و از مخالفان جمهوری اسلامی، در توییتی با اشاره به «تصویر زیبای خانم افسانه بایگان با آن گوشواره‌های شیر و خورشید و موها و لباس آزاد»، خطاب به وزیر ارشاد نوشت: «پس دم فرو بند و درباره جلوگیری از حضور هنرمندان بی‌حجاب در محافل هنری حرف نزن. وزیری که کسی حرفش را نمی‌خواند وزیر نیست.»

پیروز نهاوندی، یکی از کاربران توییتر، نیز حضور افسانه بایگان بدون حجاب اجباری و با گوشواره‌های شیر و خورشید در یک «مراسم رسمی» را «تو دهنی بسیار بزرگ به حکومت» دانست که «از شجاع‌دلی همچون او برمی‌آید.»

احمد وخشیته، پژوهشگر، این اقدام افسانه بایگان را «شجاعت»، «شهامت»، و «فضیلت بزرگی» دانست که «بزرگترین تغییرها را رقم می‌زند.»

اما برخی کاربران مدافع جمهوری اسلامی تصویر بدون حجاب خانم بایگان را در کنار تصویری با چادر از او در پیاده‌روی اربعین منتشر کرده‌اند و بر او خرده گرفته‌اند.

فاطمه شایسته‌خو، یک کاربر توییتر، در واکنش به این انتقادها، به «دختر شایسته» بودن افسانه بایگان در دوران پادشاهی محمدرضا شاه پهلوی اشاره کرده و گفته بیشتر واکنش‌های منفی به گوشواره‌های این بازیگر پیشکسوت بوده و موجب شده مدافعان جمهوری اسلامی «از شدت عصبانیت کتایون ریاحی، گلاب آدینه، و مریم بوبانی» را از یاد ببرند.

پس از آغاز اعتراضات سراسری با شعار محوری «زن زندگی آزادی» نافرمانی مدنی زنان و حضور آنان بدون حجاب اجباری در مکان‌های عمومی افزایش یافته است. آنها آزادی را «یک تمرین روزمره» می‌دانند.

رویا کریمی‌مجد، روزنامه‌نگار، پیش از این به صدای آمریکا گفته است که استمرار حضور زنان بی‌حجاب در خیابان‌ها کم‌کم به روندی عادی تبدیل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG