لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۱

احضار چند هنرمند مخالف حجاب اجباری؛ دادستان تهران آنها را به بازداشت تهدید کرد


از راست به چپ: فاطمه معتمدآریا، کتایون ریاحی، پانته‌آ بهرام و افسانه بایگان
از راست به چپ: فاطمه معتمدآریا، کتایون ریاحی، پانته‌آ بهرام و افسانه بایگان

دادستان تهران روز چهارشنبه به دنبال همراهی شماری از هنرمندان با مخالفان حجاب اجباری و خودداری آنها از رعایت مقررات حکومتی پوشش، گفت که شماری از بازیگران سینما احضار شده‌اند و در صورت عدم مراجعه به دادسرا در مهلت قانونی، جلب خواهند شد.

علی صالحی اتهام این بازیگران را «اعمال و رفتار خارج از عرف و ارزش‌های اسلامی» عنوان کرد.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، گزارش داد که در روزهای گذشته کتایون ریاحی، پانته‌آ بهرام، افسانه بایگان، فاطمه معتمدآریا و رضا کیانیان احضار شده‌اند.

این مقام قوه قضائیه با تهدید برخی از چهره‌های احضارشده که تاکنون به مقام‌های قضایی مراجعه نکرده‌اند، آنها را به بازداشت تهدید کرد.

رضا کیانیان، هنرپیشه، در سخنرانی خود در مراسم بزرگداشت آتیلا پسیانی، نداشتن روسری را حق شهروندی خوانده بود.

پیشتر مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران از تشکیل پرونده قضایی برای کتایون ریاحی و پانته‌آ بهرام به «جرم کشف حجاب در ملأ‌عام و انتشار تصاویر در فضای مجازی» خبر داده بود.

در روزهای اخیر، خانم‌ها بایگان، معتمدآریا، بهرام، ریاحی و آدینه بدون حجاب اجباری در مراسم و برنامه‌های هنری حاضر شدند که این موضوع با استقبال زیادی از سوی کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی همراه شد.

در پی سخنرانی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در ۱۵ فروردین‌ماه که در آن بی‌حجابی را «حرام سیاسی» و «حرام شرعی» اعلام کرد، مقامات جمهوری اسلامی مقابله با مخالفان حجاب اجباری را تشدید کردند.

ویدیوها و تصاویر متعدد منتشرشده از زنانی که در شهرهای مختلف ایران بدون حجاب اجباری در اماکن عمومی تردد می کنند، از شکست‌خوردن اقدامات حکومت ایران در این زمینه خبر می‌دهد.

کاوه فرنام، تهیه‌کننده سینما و عضو انجمن فیلمسازان مستقل ایران، در گفتگو با صدای آمریکا با تاکید بر لزوم همراهی هنرمندان با مردم، از «شجاعت» سینماگرانی که به پوشش اجباری «نه» می‌گویند تقدیر کرد.

او گفت: «مردم در برابر این حکومت مقاومت می‌کنند، علیه سرکوب ایستاده‌اند، ‌و به روش‌های گوناگونی نافرمانی مدنی می‌کنند، هنرمندان نیز جدا از مردم نیستند، سینماگران وظیفه دارند در کنار مردم باشند، در بدترین شرایط لازم نیست جلوتر از مردم باشند ولی باید کنار آنها باشند و مردم را همراهی کنند.»

XS
SM
MD
LG